La pauză, România U21-Finlanda U21, scor 3-1, în preliminariile EURO 2021: Oaspeții au deschis scorul, iar Mihăilă a realizat un hattrick

Evz.ro
Mirel Rădoi

Echipa națională sub 21 de ani a României conduce reprezentativa similară a Finlandei, la pauză, scor 3-1, în meciul din preliminariile EURO 2021 care se dispută pe Stadionul "Anghel Iordănescu", din Voluntari.

Finlandezii au deschis scorul după doar trei minute, prin mijlocașul Kaan Kairinen, care a fost găsit liber în fața porții.

România a revenit rapid în joc grație lui Valentin Mihăilă. Jucătorul de la Universitatea Craiova a restabilit egalitatea în minutul 8, după un șut excelent de la marginea careului. În minutul 16, Mihăilă a înscris din nou, cu un nou șut la colțul lung, însă din interiorul careului.

Scorul pauzei a fost stabilit de același Valentin Mihăilă. În minutul 45+5, jucătorul Universității Craiova a înscris din nou, după ce a beneficiat de o centrare expediată de George Ganea.

În minutul 32, fundașul Radu Boboc s-a accidentat și a fost scos de pe teren. În locul său, Mirel Rădoi l-a introdus pe Ricardo Grigore.

La ora transmiterii acestei știri, România U21 evoluează împotriva Finlandei U21, în grupa 8 de calificare la Campionatul European din 2021.