Lazio şi Atalanta au obținut victorii în deplasare în prima etapă din Serie A

facebook.com
Serie A

Lazio Roma şi Atalanta Bergamo au obţinut victorii în deplasare sâmbătă, în prima etapă din Serie A, potrivit news.ro.

Lazio, cu un nou antrenor, Maurizio Sarri, şi cu Ştefan Radu rezervă nefolosită, a învins-o cu 3-1 pe nou-promovata Empoli, scorul fiind stabilit încă din finalul primei reprizei.

Ştefan Radu, 34 de ani, şi-a prelungit în această săptămână contractul cu echipa la care joacă din 2008, când s-a transferat de la Dinamo. Fostul internaţional român deţine recordul de meciuri jucate în tricoul lui Lazio în toate competiţiile (412), dar şi în Serie A (329).

Atalanta a trecut cu şansă de Torino, cu 2-1, cu un gol înscris în al treilea minut de prelungire.

Tot sâmbătă, Vlad Chiricheş a jucat până în minutul 90+1 la Sassuolo, în victoria cu 3-2 pe terenul lui Hellas Verona. Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă în meciul câştigat de Inter Milano, campioana en titre, 4-0 acasă cu Genoa.

Prima etapă din Serie A marchează revenirea suporterilor, la 50% din capacitatea stadioanelor, cu prezentarea paşaportului sanitar.

Rezultatele de sâmbătă au fost:

Inter Milano - Genoa 4-0

Au marcat: Skriniar (6), Calhanoglu (14), Vidal (74), Dzeko (87)

Hellas Verona - Sassuolo 2-3

Au marcat: Zaccagni (71 - penalty, 90), respectiv Raspadori (32), Djuricic (51), Traore (77)

Torino - Atalanta 1-2

Au marcat: Belotti (79), respectiv Muriel (6), Piccoli (90+3)

Empoli - Lazio 1-3

Au marcat: Bandinelli (4), respectiv Milinkovic-Savic (6), Lazzari (31), Immobile (41 - penalty)

Celelalte meciuri ale etapei au loc duminică şi luni.