Atacantul Lennart Thy nu a participat la cel mai recent meci al echipei VVV-Venlo cu PSV Eindhoven, deoarece a donat celule stem pentru o persoană bolnavă de leucemie. Sâmbătă, Thy nu a jucat, dar a fost ovaţionat de întreg stadionul în minutul 11, numărul său de pe tricou. Atacantul de 26 de ani revenise de la Koln, unde a donat sânge pentru celule stem necesare unui pacient bolnav de leucemie.
Thy a fost sunat de la un spital din Koln pentru a i se explica faptul că ADN-ul său era compatibil cu cel al unui pacient bolnav. Atacantul se înregistrase ca donator în urmă cu şapte ani, când era la echipa de tineret a formaţiei Werder Bremen. El chiar uitase de acest lucru. "Mă gândeam la meci, dar când am înţeles că pot salva o viaţă, nu am ezitat niciun moment", a explicat el. Astfel, Thy s-a dus la Koln, unde a fost injectat de două ori pe zi, timp de cinci zile, cu un lichid destinat stimulării de celule stem. Tratamentul l-a slăbit, iar el nu a putut asista la meciul de pe Philips Stadion.
Sunt necesare trei luni pentru a se afla dacă terapia a fost benefică pentru pacient, a cărui identitate nu este cunoscută. Însă gestul lui Lennart Thy a dus la mobilizarea altor mii de noi donatori în Germania, conform news.ro.































Comentează