Levante face un pas important către menţienere şi trimite Malaga în liga a doua, cu un gol în minutul 90+3

Levante

Malaga a retrogradat matematic, joi, după ce a pierdut cu scorul de 1-0 (0-0), în faţa formaţiei Levante, în etapa a XXXIII-a a campionatului spaniol LaLiga.

În schimb, gazdele de la Levante au făcut un pas important pentru menţinerea în primul eşalon, datorită golului marcat de Emmanuel Boateng, în mintul 90+3.

Într-un alt meci, Betis Sevilla a învins, pe teren propriu, tot cu 1-0 (1-0) şi tot după un gol în prelungiri, formaţia Las Palmas. Junior Firpo a marcat în mintul 90+4 şi a "condamnat" probabil echipa din Canare la retrogradare.

Cu cinci etape înaintea finalului sesonului, Levante a acumulat 34 de puncte, situându-se pe locul 17, primul care asigură menţinerea în LaLiga.

Deportivo La Coruna, echipa lui Florin Andone, este pe locul 18, primul retrogradabil, cu 27 de puncte şi îi va fi dificil să recupereze diferenţa de şapte puncte.

Las Palmas este pe locul 19, cu 21 de puncte şi aproape retrogradată, iar Malaga pe 20, cu doar 17 puncte, fără şanse de a se mai salva, anunță News.ro.