Levski, cu Buş titular, a pierdut la loviturile de departajare finala Cupei Bulgariei, cu Slavia. Şahtior învingătoare în Ucraina, FK Tosno în Rusia

renasterea.ro
fotbal

Formaţia Levski Sofia, cu Sergiu Buş pe teren până în minutul 101, a pierdut, miercuri seară, scor 2-4 la loviturile de departajare, finala Cupei Bulgariei, cu Slavia Sofia.

În minutul 12, Levski a ratat un penalti prin Gomez. La finalul prelungirilor, scorul era 0-0, astfel că învingătoarea s-a decis la lovituri de departajare.

În finala Cupei Ucrainei, pe stadionul echipei Dnepr, Şahtior Doneţk a învins cu 2-0 echipa Dinamo Kiev şi a câştigat pentru a 12-a oară trofeul.

Tosno a învins în finala disputată la Volgograd echipa de eşalon secund Avangard Kursk, scor 2-1. Acesta este primul trofeu din istoria clubului din Tosno înfiinţat în urmă cu doar cinci ani.

În Cehia, Cupa a fost câştigată de Slavia Praga, care s-a impus cu 3-1 în finala cu Jablonec.