Jucătoarea canadiană de tenis Leylah Fernandez, finalista ultimei ediţii a US Open, a debutat cu dreptul la turneul WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 2.527.250 de euro, învingând-o în trei seturi, 1-6, 6-2, 6-2, pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, cap de serie numărul 14, într-o partidă disputată luni.
Fernandez a avut nevoie de o oră şi 54 de minute de joc pentru a obţine a doua sa victorie în faţa reprezentantei Rusiei, pe care a mai învins-o şi în precedenta lor întâlnire, anul trecut la Indian Wells, conform Agerpres.
Pavliucenkova, finalistă la Roland Garros în 2021, a disputat cu această ocazie al doilea său meci începând din luna ianuarie, după participarea la Australian Open. Ea a fost învinsă anterior de spaniola Sara Sorribes Torrno, săptămâna trecută la Madrid, cu ocazia revenirii în competiţie, după o pauză forţată de zece săptămâni, din cauza unei accidentări la genunchi.
Tot luni, americanca Cori "Coco" Gauff, semifinalistă la ediţia de anul trecut a competiţiei din capitala Italiei, a dispus în două seturi, 6-1, 6-4, de germanca Angelique Kerber, fostul lider al clasamentului mondial, în timp ce elveţianca Belinda Bencic a trecut la rândul ei, cu 6-4, 6-2, de italianca Elisabetta Cocciaretto, după ce a fost condusă cu 3-1 în primul set.
Aceasta a fost a treia victorie obţinută de Bencic, campioana olimpică de la Tokyo, în şase participări la turneul de la Roma. Jucătoarea din Ţara Cantoanelor a acuzat, la conferinţa de presă, suprafaţa de joc de la Foro Italico. "Pentru mine, sunt condiţii grele la Roma. Este foarte multă zgură pe terenuri Trebuie să-mi găsesc drumul în meciuri şi simt că nu pot face jocul meu obişnuit aici. Trebuie să am un Plan B sau chiar un Plan C, aşa că sunt fericită că am găsit o cale astăzi şi sunt bucuroasă că am ajuns în turul al doilea", a spus Bencic.
Rezultate - turul 1:
Simona Halep (România) - Alize Cornet (Franţa) 6-4, 6-4
Victoria Azarenka (Belarus/N.16) - Viktorija Golubic (Elveţia) 6-3, 6-0
Petra Martic (Croaţia) - Karolina Muchova (Cehia) 6-2, 3-6, 6-1
Shuai Zhang (China) - Martina Trevisan (Italia) 6-4, 6-2
Anhelina Kalinina (Ucraina) - Madison Keys (SUA) 6-4, 6-4
Belinda Bencic (Elveţia/N.12) - Elisabetta Cocciaretto (Italia) 6-4, 6-2
Iulia Putinţeva (Kazahstan) - Kaja Juvan (Slovenia) 7-5, 4-6, 7-5
Ajla Tomljanovic (Australia) - Camila Giorgi (Italia) 6-3, 4-2 (abandon Giorgi)
Cori Gauff (SUA/N.15) - Angelique Kerber (Germania) 6-1, 6-4
Leylah Fernandez (Canada) - Anastasia Pavliucenkova (Rusia/N.14) 1-6, 6-2, 6-2
Daria Kasatkina (Rusia) - Tamara Zidansek (Slovenia) 6-4, 6-3
Aleksandra Sasnovici (Belarus) - Veronika Kudermetova (Rusia) 3-6, 7-6 (7/4), 6-1
Leylah Fernandez, finalista ultimei ediţii a US Open, a debutat cu dreptul la turneul WTA 1.000 de la Roma. Rezultatele din primul tur
Explorează subiectul
Articole Similare

15
Anthony Joshua, în stare de șoc după accidentul rutier în care doi prieteni au murit
15

33
Louis Munteanu, aproape de MLS: presa americană confirmă negocierile cu DC United
33

17
Naţionala de rugby a României începe pregătirea pentru Campionatul European 2026
17

58
Fostul jucător al echipelor Monaco şi Olympique Marseille, argentinianul Lucas Ocampos, are paralizie facială pe partea stângă
58

118
Magnus Carlsen, numărul 1 mondial la şah, a câştigat al 20-lea titlu de campion mondial
118

49
Novak Djokovici nu se gândește la retragere: 'Vreau să continui' și după JO 2028
49

24
SC Miercurea Ciuc a câştigat derbyul Harghitei cu ACSH Gheorgheni
24

75
Biatlon: Rezultatele autopsiei norvegianului Sivert Bakken sunt aşteptate în martie
75

85
U-BT Cluj-Napoca încheie anul 2025 cu o victorie dramatică în fața lui Śląsk Wrocław
85

45
Mijlocaşul bosniac Miralem Pjanic şi-a anunţat retragerea din activitate la 35 de ani
45

2.723
Se pregătește un adevărat cutremur în fotbal: cum va schimba jocul noua regulă propusă de șeful FIFA
2.723

29
Tunisia şi Tanzania s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni
29

22
FC Hermannstadt s-a despărţit de fundaşul luxemburghez Vahid Selimovic
22

















Comentează