Lia Olguța Vasilescu și-a luat consilier un fost reporter de INVESTIGAȚII de la Digi 24

Autor: Andrei Radu

Publicat: 10-02-2017

Actualizat: 10-02-2017

Article thumbnail

Sursă foto: inquamphotos.com / Octav Ganea

Ministrul Muncii, Lia Olguța Vasilescu, a făcut o achiziție de ultimă oră, din presă. Jurnalistul Cristian Vasilcoiu este noul Consilier al ministrului Muncii. Vasilcoiu se ocupă de partea de comunicare și coordonează activitatea Biroului de Presa al Ministerului Muncii și Justiției Sociale.

"După 17 ani în presă, consider că este o provocare să lucrez și de cealaltă parte a "baricadei". Cu atât mai mult cu cât merg să lucrez cu un ministru care a fost, el însuși, ziarist. Nu știu dacă foarte multa lume știe, dar Lia Olguța Vasilescu și-a început, ca și mine, cariera în presă. Cum a fost prima mea șefa, iată că a ajuns să fie și ultima.", a spus Vasilcoiu, contactat de Paginademedia.ro.

Citește și: Cozmin Guşă 'zguduie' PSD: Devoalări despre fostul şi actualul ministru al Justiţiei

Jurnalistul Cristian Vasilcoiu lucrează în presă de la începutul anilor 2000, mai întâi ca reporter în presa locală de la Craiova, la Cuvântul Libertății, Jurnalul de Oltenia și corespondent local pentru Jurnalul Național. În 2006, el a devenit jurnalist la Gardianul, urmând ca un an mai târziu să treacă la Adevărul, iar după doi ani, în 2008, devine reporter la Evenimentul zilei.

În 2012, Cristian Vasilcoiu a trecut de la presa scrisă, la televiziune, când a început la Realitatea TV. Tot la Realitatea TV el a făcut pentru scurt timp și o emisiune despre justiție, În ultimă instanță. A mai lucrat la B1 TV, tot reporter, Libertatea și Profit.ro.

În ultima an, Vasilcoiu a fost reporter de investigații la emisiunea România furată de la Digi 24, post pe care l-a părăsit la începutul acestui an.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri