Liderul PSD Vaslui, Dumitru Buzatu, nu i-a cerut demisia Vioricăi Dăncilă de la conducerea PSD după înfrângerea de la prezidențiale și nici nu intenționează să îi ceară acest lucru în ședința din aceasta seară. De altfel, Buzatu a punctat că dacă va fi convocat un Congres al partidului acesta să fie unul extraordinar.
„Oricine poate să ceară ceea ce dorește. NU am exprimat eu o asemenea idee (demisie Dăncilă n.r.). Nici în momentul ăsta nu vreau să dau curs unei asemena întrebări. NU cred că există o tradiție în acest sens (candidatul PSD care a pierdut prezidențialele să plece de la conducerea PSD n.r.). Fiecare candidat din cursa prezidențială s-a comportat într-un anumit fel. Nu există o regulă.
Citește și: SURSE Evoluții explozive în PSD: scenariile care aruncă în aer partidul
De ce să fie o conducere interimară? Să vedem ce zice Dancilă. Nu există o obligație a alegătorilor să voteze PSD”
Dumitru Buzatu a subliniat că ar trebui să fie convocat un Congres Extraordinar al PSD care să organizeze și alegerile locale.
„Congresul ar trebui să fie unul extraordinar care să plece de la baza și care să organizeze alegerile locale”, a completat Buzatu.
Comentează