DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Lista completă a câștigătorilor premiilor BAFTA

BAFTA

Lungmetrajul "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" a câştigat cinci premii la gala BAFTA, duminică seară, la Londra, după ce s-a impus inclusiv la categoriile "cel mai bun film", "cel mai bun scenariu original" şi "cea mai bună actriţă în rol principal" (Frances McDormand). Prezentăm mai jos lista completă a trofeelor atribuite în cadrul celor 24 de categorii de premii care au fost decernate la gala BAFTA 2018.

Premiile BAFTA sunt atribuite în fiecare an pe baza voturilor exprimate de membrii Academiei britanice de artă a filmului şi televiziunii (British Academy of Film and Television Arts), scrie agerpres.ro.

Pentru o singură categorie dintre cele 24 - Rising Star -, câştigătorul este desemnat prin votul publicului.

Cea de-a 71-a gală de decernare a premiilor BAFTA a avut loc duminică seară la Royal Albert Hall din Londra.

Evenimentul a fost prezentat de actriţa de comedie Joanna Lumley.

Prezentăm mai jos lista completă a premiilor decernate la gala BAFTA 2018:

Cel mai bun film - "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Cel mai bun film britanic - "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Cel mai bun regizor - Guillermo Del Toro ("The Shape of Water")

Cel mai bun actor în rol principal - Garry Oldman ("Darkest Hour")

Cea mai bună actriţă în rol principal - Frances McDormand ("Three Billboards Outside Ebbing, Missouri")

Cel mai bun actor în rol secundar - Sam Rockwell ("Three Billboard Outside Ebbing, Missouri")

Cea mai bună actriţă în rol secundar - Allison Janney ("I, Tonya")

Cel mai bun scenariu original - "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" (Martin McDonagh)

Cel mai bun scenariu adaptat - "Call Me By Your Name"

Cel mai bun film străin - "The Handmaiden"

Cel mai bun documentar - "I Am Not Your Negro"

Cel mai bun lungmetraj animat - "Coco"

Cel mai bun debut al unui regizor, scenarist sau producător britanic - "I Am Not A Witch" (Rungano Nyoni şi Emily Morgan)

Cea mai bună coloană sonoră - "The Shape of Water" (Alexandre Desplat)

Cea mai bună imagine - "Blade Runner 2049", (Roger Deakins)

Cel mai bun montaj - "Baby Driver" (Jonathan Amos, Paul Machliss)

Cea mai bună scenografie - "The Shape of Water" (Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau)

Cel mai bun design de costume - "Phantom Thread" (Mark Bridges)

Cel mai bun machiaj/cele mai bune coafuri- "Darkest Hour" (David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji)

Cel mai bun sunet - "Dunkirk" (Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten)

Cele mai bune efecte vizuale - "Blade Runner 2049" (Gerd Nefzer, John Nelson)

Cel mai bun scurtmetraj britanic de animaţie - "Poles Apart" (Paloma Baeza, Ser En Low)

Cel mai bun scurtmetraj britanic - "Cowboy Dave"

Rising Star Award (trofeu votat de public) - Daniel Kaluuya.

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.