România, victorie cu emoții în fața selecționatei din Kosovo: Tricolorii 's-au trezit' în minutul 83

Inquam
Ro - Kos

România a învins Kosovo pe Arena Națională, scor 2-0 și își menține locul secund în grupa preliminară pentru calificarea la Euro 2024.

Tricolorii au reușit o victorie muncită în fața celor din Kosovo! Golurile victoriei au fost marcate de Nicușor Stanciu, minutul 83 și Valentin Mihăilă în minutul 90+3.

Partida a fost întreruptă pentru aproape o oră din cauză unui banner cu conotație politică afișat de ultrașii români

UPDATE 12 septembrie, ora 00.32:Final de meci! Românica câștigă cu 2-0.

UPDATE 12 septembrie, ora 00.29: GOOOOOL ! ROMÂNIA! Mihăilă duce scorul la 2-0

Minutul 90+3: Valentim Mihăilă duce scorul la 2-0 după un șut din interiorul careului

UPDATE 12 septembrie, ora 00.19: GOOOOOL ! ROMÂNIA!

Minutul 83: Nicușor Stanciu și-a luat revanșa și a deschis scorul cu un șut din interiorul careului

UPDATE 12 septembrie, ora 00.11: Dominare sterilă

Minutul 75: Tricolorii domină steril partidă și nu îți creează ocazii importante de gol

UPDATE 12 septembrie, ora 23.55: Penalty pentru Romînia!

Minutul 60: Nicușor Stanciu a ratat lovitura de la 11 metri

UPDATE 12 septembrie, ora 23.42: A început repriza secundă

UPDATE 12 septembrie, ora 23.27: Pauză

România și Kosovo se află la egalitate, scor 0-0, la finalul primelor 45 de minute.

UPDATE 12 septembrie, ora 23.20: Kosovo rămâne în ”10”

Minutul 42: Muriqi a fost eliminat după ce a încasat al 2-lea galben

UPDATE 12 septembrie, ora 23.07: Ocazie mare pentru Kosovo!

Minutul 28: Burcă a greșit o pasă spre portar, iar Muriqi a interceptat balonul și l-a trimis spre poartă - Drăgușin a scos mingea de pe linia porții

UPDATE 12 septembrie, ora 23.02: Ocazie mare pentru România!

Minutul 23: Ianis Hagi a ratat o ocazie imensă! Șutul mijlocașului român a trecut puțin pe lângă poartă

UPDATE 12 septembrie, ora 22.55: Meciul sa reluat

Partida a fost reluată din minutul 17

UPDATE 12 septembrie, ora 22.48: Partida se va relua

Jucătorii au ieșit de la vestiare și se pregătesc de reluarea meciului

UPDATE 12 septembrie, ora 22.44: Partida este oprită de aproximativ 40 de minute

Din câte se pare partida va fi reluată în câteva minute

UPDATE 12 septembrie, ora 22.05 : Partida a fost întreruptă - Jucătorii au plecat la vestiare

Minutul 20: Partida a fost întreruptă din cauza unui banner arborat în tribună. Mesajul afișat de suporterii români : Kosovo je Srbija ( Kosovo e Serbia)

content-image

UPDATE 12 septembrie, ora 22.00: România are posesia

Minutul 13: Tricolorii au mingea mai mult însă nu pun în pericol poarta adversă

UPDATE 12 septembrie, ora 21.45: A început meciul! Hai România!

Partida a început cu un moment de reculegere în memoria victimelor din Maroc și Libia

UPDATE 12 septembrie, ora 21.35: George Pușcaș a fost fluierat de toți spectatorii prezenți pe Arena Națională

În timpul prezentării celor două echipe, singurul jucător care a fost fluierat de toți cei 15.000 de spectatori a fost George Pușcaș. În ceea ce privește apelativele scandate, doar pentru Ianis Hagi și Florinel Coman s-au auzit astfel de manifestări. Edi Iordănescu a fost și el însoțit de fluierături din partea suporterilor.

UPDATE 12 septembrie, ora 21.25: Aproximativ 12.000 de fani sunt în acest moment pe Arena Națională

Sute de fani au început să se îndrepte în număr mare către stadion. Intrările și porțile de acces sunt acum foarte aglomerate. Se estimează că aproximativ 12.000 de suporteri se află acum pe Arena Națională.

UPDATE 12 septembrie, ora 21.10: Portarii noștri + jucătorii naționalei din Kosovo au ieșit la încălzire

Jucătorii reprezentativi din Kosovo au ieșit pe teren pentru încălzire în mijlocul unui cor de fluierături. Diferență notabilă față de meciul precedent, când portarii echipei noastre au intrat pe teren și au fost aclamați, de data aceasta nu s-a auzit nicio reacție din partea suporterilor.

UPDATE 12 septembrie, ora 21.00: Echipa de start a oaspeților

Kosovo: Muric - Vojvoda, A. Rrahmani, Aliti, Paqarada - Zhegrova, Berisha, Loshaj , Berisha - Rashica, Muriqi

Rezerve: Ujkani, Bekaj, Hadergjonaj, Beka, Fazliji, Hajrizi, Muslija, Korenica, Rrahmani, Dresevic, Zeqiri, Krasniqi

Antrenor: Primoz Gliha

UPDATE 12 septembrie, ora 20.50: Cu o oră înainte de startul partidei, stadionul este aproape gol

Cu doar o oră înainte de începerea meciului, stadionul este aproape gol! La acest moment, pe Arena Națională, nu se află mai mult de 1.500 de spectatori.

UPDATE 12 septembrie, ora 20.40: Echipa de start a României

România: H. Moldovan – Raţiu, Drăguşin, A. Burcă, Bancu – Cicâldău, Screciu, N. Stanciu – I. Hagi, Puşcaş, Fl. Coman

Rezerve: Târnovanu, Aioani, Rus, M. Marin, Alibec, Mihăilă,Bîrligea, R. Marin, Olaru, Moruțan, Camora, Sorescu

Selecționer: Edward Iordănescu

UPDATE 12 septembrie, ora 20.30: Ultrașii din facțiunea ”Uniți sub tricolor” nu au uitat tratamentul de care au avut parte în Kosovo

”Diseară, tricolorii vor întâlni reprezentativa fotbalistică a unei regiuni pe care România n-o recunoaște ca stat independent, respectând adevărul istoric, potrivit căruia acest teritoriu a fost desprins ilegitim din țara vecină nouă, Serbia.

După ce la meciul tur din Pristina, imnul nostru a fost huiduit îndelung de întregul stadion, iar suporterii români au fost ținta injuriilor continue și a jignirilor repetate ale suporterilor kosovari, o mare parte din fani fiind evacuați, arestați, agresati și amendați doar pentru că au afirmat un adevăr istoric subliniat și la nivel de stat, a venit vremea returului.

Rămânem coerenți în afirmarea realității și așa cum am subiliniat la meciurile tur-retur cu Serbia din 2018, de la Belgrad și București, cât și la meciul tur din Priștina, percepem adversarul de azi ca unul fără legitimitate, desprins prin interese străine de țara mamă, așa cum a fost și Basarabia furată țării noastre în mod repetat de către "monstrul dinspre Răsărit”.

Ne vedem pe stadion!”, se arată într-un comunicat postat pe pagina de Facebook ”Uniți sub tricolor”.

UPDATE 12 septembrie, ora 20.20: Tricolorii au ajuns la stadion

Echipa națională a României a sosit la stadion! Dacă la partida cu Israel, atmosfera era extrem de zgomotoasă, acum nu a fost nimeni să îi întâmpine pe jucători.

UPDATE 12 septembrie, ora 20.10: Cine arbitrează partida

Echipa de arbitri pentru acest meci este formată din reprezentanți francezi. Arbitrul principal este Willy Delajod, iar asistenții săi sunt Erwan Finjean și Philippe Jeanne. Thomas Leonard ocupă funcția de al patrulea oficial. Acești arbitri au sosit la stadion la ora 20:00. Coordonarea delegației a fost încredințată lui Gabriel Gherman, unul dintre cei mai experimentați arbitri de fotbal din sală din România, cu un impresionant total de 694 de meciuri oficiale la activ.

UPDATE 12 septembrie, ora 20.00: Federația Română de Fotbal a publicat un video din vestiarul tricolorilor

UPDATE 12 septembrie, ora 19.47: Fanii au început să intre în arenă

Suporterii au început să intre pe stadion începând cu ora 19:30

UPDATE 12 septembrie, ora 19.31: ADDA va intona imnul României

Conform informațiilor furnizate de Federația Română de Fotbal (FRF), solista ADDA va avea onoarea de a interpreta imnul național al României înainte de începerea meciului cu Kosovo.

UPDATE 12 septembrie, ora 19.21: Câte bilete au fost vândute

La ora 15:00 erau vândute peste 30.000 de tichete pentru partida României în fața celor din Kosovo

La jumătatea preliminariilor, echipa națională a României se află pe poziția a doua, cu un punct peste Israel și la două puncte în spatele liderului Elveția în lupta pentru calificarea la EURO 2024. În aceeași rundă, mai sunt programate următoarele partide:

Elveția va juca împotriva echipei Andorra la ora 21:45.

Israel va întâlni Belarusul la ora 21:45.

Echipele probabile:

România: H. Moldovan - Rațiu, Drăgușin, A. Burcă, Camora - Olaru, R.Marin, N.Stanciu - I. Hagi, Alibec, Mihăilă

Rezerve: Aioani, Târnovanu, Sorescu, A. Rus, Bancu, Screciu, M. Marin, Cicâldău, Moruțan, G. Pușcaș, Fl. Coman, Bîrligea

Kosovo: Muric - Vojvoda, Amir Rrahmani, Aliti, Pagarada - B.Berisha, Loshaj, Muslija, Zhegrova - Muriqi, Rashica

Rezerve: Ujkani V. Bekaj I. Beka Dresevic Hadergjonaj Fazliji E. Krasniqi Zeneli Zeqiri V. Berisha Korenica Albion Rrahmani

Selecționer: Primoz Gliha

Stadion: Arena Națională

Arbitru: Willy Delajod // Asistenți: Erwan Finjean, Philippe Jeanne

Arbitru VAR: Benoît Millot // Asistent VAR: Stéphanie Frappart (toți din Franța)