LIVE TEXT – Război în Ucraina: Armata Ucrainei continuă să înainteze în regiunea rusă Kursk (ISW)

Autor: Daniel Mihai Dragomir

Publicat: 22-08-2024

Actualizat: 23-08-2024

Article thumbnail

Sursă foto: defence-ua.com

Rusia susţine că a împiedicat o nouă incursiune a unui grup de „sabotori” ucraineni în regiunea de frontieră Briansk, care se află la vest de Kursk, la nord de regiunile Cernigău și Sumî ale Ucrainei și la est de granița cu Belarusul.
Adăposturi antiaeriene modulare au început să fie instalate pe străzile mai multor oraşe din Kursk.

Astfel de unități vor fi amplasate în apropierea a 60 de staţii principale de autobuz din orașul Kursk, dar și în oraşul Jeleznogorsk şi vor fi în curând amenajate şi la Kurciatov, în apropierea centralei nucleare Kursk, au anunțat autoritățile locale.

STIRIPESURSE.RO vă prezintă mai jos, în format „live text”, principalele știri legate de războiul din Ucraina

UPDATE 23 august, ora 20.40: VIDEO O închisoare de femei din Kursk a devenit o adevărată fortăreață pentru ruși: lupte crâncene cu forțele ucrainene

Continuarea aici.

UPDATE 23 august, ora 20.30: VIDEO Fostul lider al Ceceniei a profețit războiul Rusia-Ucraina: 'Cel mai grav: a fost distrusă încrederea în omenire'

Continuarea aici.

UPDATE 23 august, ora 20.20: Comisia Europeană dă dreptate Ucrainei: respinge cererea Ungariei și Slovaciei în scandalul sancțiunilor împotriva Lukoil

Continuarea aici.

UPDATE 23 august, ora 19.10: VIDEO Forțele armate ucrainene ar fi pierdut bătălia de la Pokrovsk și au început retragerea: trambulină de atac pentru Rusia către două orașe mari

Continuarea aici.

UPDATE 23 august, ora 17.00: Vizită istorică la Kiev - Narendra Modi îi cere lui Zelenski să negocieze cu Putin

Continuarea aici.

UPDATE 23 august, ora 12.01 Forțele Armate Ucrainene au lansat în ultimele 24 de ore asupra regiunii Belgorod peste o sută de proiectile și 35 de drone (Gladkov)

Militarii ucraineni au lansat în ultimele 24 de ore asupra teritoriului regiunii Belgorod peste 100 de proiectile și 35 de drone, a comunicat pe Telegram liderul regiunii, Viaceslav Gladkov. Potrivit informațiilor acestuia, pe 22 august trupele ucrainene au tras asupra a 36 de localități din opt municipalități din regiune, informează Rador Radio România.

Au fost lansate 109 de proiectile și înregistrate atacuri la care s-au folosit 35 drone.

Mai mult decât atât, sistemul de apărare antiaeriană a doborât mai multe ținte aeriene deasupra orașului Belgorod. Au fost depistate diverse distrugeri în 26 de gospodării particulare, la un obiectiv de infrastructură, 17 automobile, o combină, precum și pe teritoriul unei întreprinderi.

UPDATE 23 august, ora 11.43 Armata Ucrainei continuă să înainteze în regiunea rusă Kursk (ISW)

Institutul pentru Studiul Războiului (ISW) raportează, vineri, că Forțele Armate ale Ucrainei au avansat în partea de est a localităţii ruse Komarovka, regiunea Kursk (la sud de Korenevo și la est de Sudja).

Între timp, surse ruse susțin că trupele Rusiei ar fi respins atacurile lansate de ucraineni în zona respectivă. Personalul militar rus, de asemenea, raportează că forțele ucrainene care operează la nord-est de Korenevo au capturat Semionovka și au înaintat spre partea de sud a satului Levșinka. În plus, forțele armate ucrainene au avansat puţin în partea de nord a localităţii Martînivka (la nord-est de Sudja)

UPDATE 23 august, ora 08.13 Deasupra regiunilor Kursk și Belgorod au fost distruse noaptea trecută șapte drone ucrainene

Mijloacele de apărare antiaeriană ale Rusiei au distrus noaptea trecută șapte drone ucrainene deasupra regiunilor Kursk și Belgorod, au comunicat surse din cadrul Ministerului Apărării al Federației Ruse, informează Rador Radio România.

"În cursul nopții trecute s-a pus capăt încercării regimului de la Kiev de a comite un atac terorist cu folosirea de drone de tip avion asupra unor obiective de pe teritoriul Federației Ruse. Mijloacele de serviciu de apărare antiaeriană au distrus patru drone ucainene deasupra teritoriului regiunii Belgorod și trei deasupra teritoriului regiunii Kursk", au remarcat surse din cadrul departamentului de apărare al Federaţiei Ruse.

content-image

UPDATE 23 august, ora 07.31 Armata ucraineană ar fi atacat un important port rusesc

Feribotul rusesc "Conro Trader" a fost lovit de o rachetă ucraineană, probabil Neptun, în timpul unui atac asupra portului "Kavkaz", situat în Ţinutul Krasnodar - relatează Ukrainska Pravda, citând surse din comanda Forțelor de Apărare ale Ucrainei.

Potrivit analiștilor care au examinat datele din surse deschise, "Conro Trader" era singurul feribot important care opera între Kerci și Rusia.

Amintim că un incendiu de amploare a izbucnit, joi, în portul rusesc "Kavkaz", după ce ucrainenii ar fi lansat un atac asupra unui feribot încărcat cu zeci de rezervoare de combustibil. În cele din urmă, feribotul s-a scufundat.

Potrivit presei de la Kiev, "Kavkaz" este unul dintre cele mai mari porturi de pasageri din Rusia, sarcina principală fiind deservirea trecerii cu feribotul spre Kerci. Ucraina nu a comentat oficial atacul asupra portului "Kavkaz".

UPDATE 23 august, ora 01:15: VIDEO Surpriza ucrainenilor: Kievul lansează un contraatac în regiunea Harkov și avansează doi km

Brigada a 3-a de asalt separată a Ucrainei a lansat un contraatac în regiunea Harkov și a avansat aproape 2 kilometri pătrați adâncime în zona liniei frontului, a declarat brigada pe 22 august. Acțiunea forțelor armate ucrainene nu a fost confirmată sau comentată de forțele Moscovei, cel puțin până la publicarea acestui articol.

Mai devreme în cursul zilei, brigada a publicat un videoclip care arată ceea ce pretinde că a fost prima filmare a unei "ofensive în plină desfășurare" filmată în regiunea de est.

Continuarea aici

content-image

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri