LIVE TEXT – Război în Ucraina:Kuleba explică de ce este important ca Ucraina să poată lovi adânc în teritoriul Rusiei:Trebuie să distrugem bombardierele ruseşti

Autor: Daniel Mihai Dragomir

Publicat: 15-07-2024

Actualizat: 19-07-2024

Article thumbnail

Sursă foto: Getty Images

Răniți în Herson - Trupele ruse au atacat dimineață cu drone regiunea Herson. O femeie de 70 de ani din Sadove și un bărbat de 71 de ani din Kizomîs au fost răniți, a anunțat administrația militară a regiunii.

STIRIPESURSE.RO vă prezintă mai jos, în format „live text”, principalele știri legate de războiul din Ucraina

UPDATE 16 iulie, ora 20:25 - Planul Kremlinului de a forma o 'zonă tampon' în Ucraina a eșuat: 14 localități ruse de la graniță restricționează accesul populației din cauza bombardamentelor

Regiunea rusă Belgorod va restricţiona, începând din 23 iulie, accesul în 14 localităţi situate în apropierea frontierei cu Ucraina din cauza bombardamentelor regulate ale armatei Kievului, a anunţat marţi guvernatorul acestei regiuni, Viaceslav Gladkov, citat de AFP, conform Agerpres.

Continuarea aici:

content-image

UPDATE 16 iulie, ora 19:55 - Ucraina şi Cehia încheie un acord în vederea producerii de puşti de asalt şi muniţie

Ucraina a semnat acorduri cu întreprinderi de armament din Cehia în vederea producerii - pe teritoriul ucrainean - de puşti de asalt şi muniţie, anunţă marţi, într-o vizită la Praga premierul ucrainean Denîs Şmîhal, relatează AFP, potrivit news.ro.

Continuarea aici:

content-image

UPDATE 16 iulie, ora 17:21 - Şeful Statului Major rus, în vizită la comandamentul trupelor din Doneţk

Şeful Statului Major al armatei ruse, generalul Valeri Gherasimov, a vizitat marţi comandamentul grupării militare 'Vostok' ('Est'), care luptă în regiunile Doneţk (est) şi Zaporojie (sud) în Ucraina, după capturarea localităţii Urojainoe de către trupele ruse, relatează EFE şi Reuters, potrivit Agerpres.

Trupele ruse fuseseră alungate din Urojainoe, un sat situat la limita dintre regiunea Doneţk şi Zaporojie, în timpul contraofensivei ucrainene din august 2023.

"Şeful Statului Major General a subliniat succesele grupului 'Vostok' în timpul eliberării satului Urojainoe şi i-a încredinţat noi misiuni", a precizat comandamentul militar rus, care a publicat şi o înregistrare video a vizitei înaltului oficial.

Potrivit contului de Telegram al Ministerului rus al Apărării, comandantul grupării 'Vostok', general-locotenentul Aleksandr Sancik, precum şi alţi responsabili de rang înalt i-au raportat generalului Gherasimov despre "situaţia din zona de responsabilitate şi îndeplinirea misiunilor de luptă".

În plus, Valeri Gherasimov a putut să vadă "exemplare de sisteme de luptă robotizate care sunt utilizate cu succes în misiunile de asalt ale grupului", menţionează Ministerul rus al Apărării în aceeaşi postare.

În fine, şeful Statului Major rus a decorat mai mulţi soldaţi pentru capturarea satului Urojainoe şi "le-a mulţumit pentru curajul şi vitejia lor în timpul luptelor".

Rusia a anunţat duminică că forţele sale au cucerit localitatea ucraineană Urojainoe din regiunea Doneţk.

Acest sat, cu o populaţie de aproximativ 1. 000 de locuitori pe vremuri şi care este acum depopulat din cauza războiului, se află la vest de Vuhledar, iar controlul său reprezintă un nou pas în tăierea rutelor de aprovizionare către acest bastion strategic al armatei ucrainene.

Vladimir Rogov, reprezentantul rus în regiunea anexată Zaporojie (pe care Rusia o controlează doar parţial), a declarat pentru agenţia de stat TASS că preluarea Urojainoe va permite forţelor ruse să îndrepte linia frontului şi să avanseze în direcţiile Vuhedar, în Doneţk, şi Guliaipole, în Zaporojie.

Armata rusă a reuşit să ocupe Urojainoe datorită unei mari concentrări de forţe într-o zonă adiacentă, a explicat pentru agenţia Unian expertul militar ucrainean Roman Pogorelîi, fondatorul proiectului media DeepState, care monitorizează evoluţiile de pe frontul din Ucraina. În afară de muniţia corespunzătoare, armata ucraineană duce o lipsă acută de soldaţi instruiţi, a explicat el.

content-image

UPDATE 16 iulie, ora 15.12: Kuleba explică de ce este important ca Ucraina să poată lovi adânc în teritoriul Rusiei: Trebuie să distrugem bombardierele ruseşti

Ucraina, prin vocea ministrului de Externe Dmitro Kuleba, consideră că  permisiunea acordată Ucrainei de a lovi cu arme occidentale adânc în interiorul teritoriului Rusiei va ajuta la slăbirea terorii provocate de rachetele ruseşti.

Detalii aici

content-image

UPDATE 16 iulie, ora 15.07: Ironii de la Kremlin: Ceea ce Zelenski vrea să spună probabil ar trebui mai întâi să înţelegem

Kremlinul nu înţelege încă ce vrea să spună Volodimir Zelenski cu "al doilea summit pentru pace", a declarat purtătorul de cuvânt al lui Putin, Dmitri Peskov, comentând astfel, la postul de televiziune Zvezda, o declaraţie a preşedintelui ucrainean, potrivit căruia reprezentanţii ruşi ar trebui să ia parte la următorul summit pentru pace referitor la Ucraina, relatează TASS, potrivit news.ro.

Detalii aici

content-image

UPDATE 16 iulie, ora 12.10: Spionajul militar ucrainean sugerează că bombardarea Podului Crimeii ar putea fi efectuată cu mai multe tipuri de arme

Ievhen Ierin, reprezentant al Direcției Principale de Informații (GUR) a Ministerului Apărării de la Kiev, a declarat că, în cazul în care armata va decide să foloseacsă drone Magura pentru a distruge Podul Crimeii, o astfel de utilizare va fi efectuată în combinație cu alte tipuri de arme. "Dacă presupunem, pur ipotetic, că există o astfel de sarcină, putem spune că va fi o soluție complexă şi, cel mai probabil, nu va fi prevăzută utilizarea unui singur tip de arme" - a remarcat Ierin. Potrivit reprezentantului GUR, pentru a deteriora sau distruge Podul Crimeii, vor fi folosite mai multe tipuri de arme. Potrivit lui Ierin, se lucrează deja în acest sens "în toate direcțiile". "Deocamdată, nu vorbim despre parametri sau capabilități concrete planificate pentru a fi oferite acestei drone. Activitatea în acest sens are loc în mod intens și cred că rezultate vor fi, cu siguranță" - a adăugat Ievhen Ierin. De la declanşarea războiului, cele mai multe nave ale flotei ruse distruse de ucraineni au fost lovite de drone de tip Magura V5. Raza de acțiune a unei astfel de drone este de aproximativ 800 de kilometri. În plus, GUR a confirmat deja că pe aceste drone navale au fost instalate rachete R-73, care și-au dovedit deja eficacitatea.

content-image

UPDATE 16 iulie, ora 8.20: Noi atacuri ruseşti în regiunea Dnipropetrovsk

Şeful Administrației Militare Regionale Dnipropetrovsk, Serhi Lisak, a raportat că, în noaptea de 15 spre 16 iulie, trupele ruse au atacat oraşul Nikopol cu drone kamikaze. Luni seară, ruşii au atacat raionul Nikopol, avariind o casă particulară din comuna Marhaneţ. Potrivit lui Lisak, noaptea trecută, o unitate a Comandamentului Aerian "Est" a distrus o dronă rusească în regiunea Dnipropetrovsk.

content-image

UPDATE 16 iulie, ora 8.07: Regiunea Zaporijjia - Armata rusă a bombardat opt localităţi

Şeful Administraţiei Militare Regionale Zaporijjia, Ivan Fedorov, a raportat că în ultimele 24 de ore, Rusia a lansat 416 atacuri, lovind opt localităţi. Potrivit unui comunicat remis marţi dimineaţă, armata rusă a efectuat şapte atacuri aeriene la Rizdvianka, Robotine, Novoandriivka şi Huliaipole şi a atacat cu 190 de drone Huliaipole, Levadne, Robotine, Mala Tokmacika, Robotine, Malinivka şi Novoandriivka. De asemenea, ruşii au atacat de 13 ori cu lansatoare de rachete localităţile Huliaipole, Novodanilivka şi Robotine. În plus, au fost înregistrate 206 atacuri de artilerie asupra localităţilor Huliaipole, Mala Tokmacika, Novoandriivka, Robotine, Levadne şi Malinivka.

UPDATE 16 iulie, ora 02.30: Zelenski se teme de o nouă iarnă cu război - Termen limită pentru un nou plan de pace

Volodimir Zelenski a declarat luni că şi-a fixat ca obiectiv să stabilească toate elementele unui nou plan de pace la timp astfel încât în noiembrie să poată fi organizat un nou summit asupra viziunii sale privind încheierea războiului cu Rusia, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

"Am stabilit drept obiectiv ca în noiembrie să avem pregătit un plan complet", a spus preşedintele ucrainean la o conferinţă de presă la Kiev, după ce a revenit din vizită în SUA, unde a participat la summitul aniversar al NATO.

Continuarea aici

content-image

 

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri