România, eșec usturător în fața Danemarcei la Campionatul Mondial de handbal feminin

Facebook
Handbal CM Romania

Naţionala României a pierdut categoric marţi, la Herning, în faţa a 12.000 de spectatori, ultimul meci din grupa E a Campionatului Mondial, chiar cu gazda Danemarca, scor 39-23 (21-10). Ambele echipe erau calificate anterior în grupele principale. Căpitanul Cristina Neagu nu a jucat nici al treilea meci al României la CM.

Pentru România au marcat Lixăndroiu 5 goluri, Pintea 3, Seraficeanu 3, Ostase 3, Popa 2, Dindiligan 2, Buceschi 2, Badea 2, Gogîrlă 1, iar din echipa Danemarcei s-a remarcat Jorgensen 10

În cealaltă partidă a ultimei etape din grupa E, Serbia – Chile 30-16.

Astfel, sunt calificate mai departe, în grupa preliminară III, Danemarca, cu 4 puncte, România 2 şi Serbia 0. Adversare le vor fi, în ordine, Germania, Japonia şi Polonia, din grupa preliminară F, cu meciuri în 7, 9 şi 11 decembrie.

În grupa preliminară E, tricolorele au învins anterior Chile (44-19) şi Serbia (37-28).

Primele două clasate în grupa III se vor califica în sferturile de finală, cu meciuri programate în 12-13 decembrie, urmate de semifinalele din 15 decembrie şi finalele pentru medalii, în 17 decembrie.

Obiectivul naţionalei antrenate de Florentin Pera este o clasare în primele opt locuri, performanţă care i-ar permite să participe apoi la turneele preolimpice din luna aprilie 2024.

România este singura naţiune din lume care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial, care a ajuns la ediţia a 26-a. Palmaresul naţionalei României la Mondiale include patru medalii: aur – 1962, argint – 1973, 2005, bronz – 2015. La ediţia din 2021, România s-a clasat pe locul 13, iar titlul mondial a revenit Norvegiei.

La 35 de ani, căpitanul Cristina Neagu este singura jucătoare din lume care a primit de patru ori distincţia ”IHF World Player of the Year”, în 2010, 2015, 2016 şi 2018. Ea a anunţat că va fi ultimul său Campionat Mondial şi că speră să-şi încheie cariera cu participarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

Deţinătoarea trofeului mondial este Norvegia.

Minutul 30: A început repriza secundă - România - Danemarca 10-21

UPDATE 5 decembrie, ora 21.30: Pauză în România- Danemarca - Danezele conduc cu 11 goluri difernță, 21-10

Minutul 1: România - Danemarca 1-0

UPDATE 5 decembrie, ora 21.30: Minutul 1 România - Danemarca 0-0: A început meciul

În faza grupelor principale de la Campionatul Mondial de handbal feminin, echipa României va susține trei meciuri împotriva formațiilor din Grupa F, mai precis Germania, Polonia și Japonia. Punctele acumulate în etapa anterioară împotriva Serbiei și Danemarcei, adică momentan două, vor fi adăugate la punctajul general în grupa principală.

Ambele echipe au acumulat câte 4 puncte după primele două meciuri, însă Danemarca, având statutul de vicecampioană europeană și gazdă a turneului mondial, este considerată favorită la casele de pariuri.