România, victorie fantastică la Campionatul Mondial de handbal feminin

Eliza Buceschi

România învinge categoric Serbia și se pregătește pentru duelurile din foc din grupa principală a Cupei Mondiale la handbal feminin.

Tricolorele au condus meciul din primul până în ultimul minut și s-au impus cu scorul de 37-28.

Minutul 1: România - Serbia 1-0

UPDATE 3 decembrie, ora 19.00: Minutul 1 România - Serbia 0-0:  A început meciul

UPDATE 3 decembrie, ora 18.52: Absențe importante pentru tricolore

Neagu, Diana Lixăndroiu și Nicoleta Balog au fost lăsate în afara lotului pentru meciul cu Serbia.

Știrea inițială

România și Serbia se vor confrunta în această seară, începând cu ora 19:00, în sala Jyske Bank Boxen din Herning, Danemarca. Importanța acestui meci derivă din faptul că va determina poziționarea pe locul al doilea în grupa preliminară și acumularea a cel puțin două puncte pentru intrarea în grupa principală.

Echipa condusă de antrenorul Florentin Pera a trecut fără emoții în primul meci al turneului final. Româncele au obținut o victorie confortabilă, cu scorul de 44-19, în fața echipei cotate mai slab din grupa E, Chile. Această performanță reprezintă un antrenament util înaintea celor două partide cu adevărat cruciale împotriva Serbiei și a gazdelor daneze.

Cu absența Cristinei Neagu din cauza unei accidentări la genunchi, "tricolorele" au susținut un meci aproape perfect, având nu mai puțin de 14 marcatoare. Printre acestea, Eliza Buceschi s-a remarcat cu 6 goluri, în timp ce Alexandra Dindiligan, Sonia Seraficeanu și Lorena Ostase au contribuit fiecare cu câte 5 reușite.

Primele 30 de minute ale confruntării cu Chile au fost cu adevărat impresionante, cu mențiunea că România a stabilit un record, conform IHF: pentru prima oară în istoria participărilor la Campionatul Mondial (cu mențiunea că fetele noastre reprezintă singura națională care a fost prezentă la toate cele 26 de ediții ale Campionatului Mondial de handbal feminin), tricolorele au avut un avantaj de 19 goluri la pauză.

Lotul României pentru jocul cu Serbia, de duminică seara:

Portari: Iulia Dumanska (Gloria Bistrița), Diana Ciucă (Rapid), Daciana Hosu (SCM Râmnicu Vâlcea)

Extreme: Nicoleta Dincă (Gloria Bistrița), Alexandra Dindiligan (CSM București), Sonia Seraficeanu ( Gloria Bistrița), Alexandra Badea (Rapid)

Pivoți: Crina Pintea (CSM București), Lorena Ostase (Rapid)

Linia de 9 metri: Bianca Bazaliu (Gloria Bistrița), Claudia Pașcan (SCM Craiova), Eliza Buceschi (Rapid), Cristina Laslo (Gloria Bistrița), Andreea Popa (Dunărea Brăila), Daria Bucur (Gloria Buzău), Alicia Gogîrlă (SCM Râmnicu Vâlcea).