Liverpool continuă să spere la titlu în Premier League

manchester united liverpool

FC Liverpool a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formaţia Norwich City, într-o partidă din etapa a 26-a a campionatului de fotbal al Angliei, disputată sâmbătă, potrivit Agerpres.

Oaspeţii au deschis scorul după pauză, prin Milot Rashica (48), însă "comoranii" au întors rezultatul într-un interval de doar trei minute, prin starurile Sadio Mane (64) şi Mohamed Salah (67). Rezultatul final a fost stabilit de Luis Diaz, în minutul 81.

Salah a marcat cu această ocazie al 150-lea său gol pentru Liverpool, în timp de Diaz a semnat prima sa reuşită în tricoul grupării de pe Anfield, după transferul său de la FC Porto, luna trecută.

Graţie acestui succes, al cincilea consecutiv în Premier League şi al optulea în toate competiţiile, Liverpool s-a apropiat la şase puncte de liderul clasamentului, Manchester City, care primeşte sâmbătă seara vizita formaţiei Tottenham.

Rezultate:

West Ham United - Newcastle United 1-1

Au marcat: Dawson (32), respectiv Willock (45+1).

Southampton - Everton 2-0

Au marcat: Armstrong (52), Long (84).

Liverpool - Norwich City 3-1

Au marcat: Mane (64), Salah (67), Diaz (81), respectiv Rashica (48).

Arsenal Londra - Brentford 2-1

Au marcat: Smith-Rowe (48), Saka (79), respectiv Norgaard (90+3).

Crystal Palace - Chelsea Londra 0-1

A marcat: Ziyech (89).

Brighton - Burnley 0-3

Au marcat: Weghorst (21), Brownhill (40), Lennon (69).

Aston Villa - Watford 0-1

A marcat: Bonaventure (78).

Sâmbătă se mai dispută partida Manchester City - Tottenham, în timp ce duminică sunt programate meciurile Leeds United - Manchester United şi Wolverhampton - Leicester City.