LIVETEXT - Lucian Bute vs Jack Badou: decizie NEAȘTEPTATĂ a arbitrilor

Pugilistul român Lucian Bute luptă din nou cu centura pe masă împotriva lui Jack Badou, iar câștigătorul va fi deținătorul centurii la categoria supermijlocie.

Lucian Bute a boxat aproape toată cariera la categoria supermijlocie (76,2 kg), cu două excepţii: meciul cu Denis Grachev, din noiembrie 2012 şi cel cu Jean Pascal, din ianuarie 2014, pe care le-a disputat la semigrea. Deşi are 36 de ani, Bute a făcut fără probleme categoria. Cu o săptămână înainte de meci, conform regulamentului WBC, Bute nu avea voie să aibă mai mult de 4,1 kilograme peste limita categoriei. Gălăţeanul a avut însă doar 2,2 kilograme în plus.

După înfrângerea contestată din noiembrie, cu James DeGale, în urma unui meci spectaculos, Bute, care în 2009 era cel mai bun supermijlociu al lumii în toate clasamentele, e conştient că, la 36 de ani, nu mai poate rata nicio şansă.

content-image

LIVETEXT:

• Pe cale de consecință, Jack Badou își păstrează centura de campion mondial la supermijlocie.
  • Decizia arbitrilor a fost una surprinzătoare. Au decis că meciul s-a încheiat la egalitate. Doi dintre arbitri au decis că scorul a fost egal, iar unul dintre ei a dat un scor de 117-111 în favoarea lui Badou Jack.
  • S-a încheiat meciul. Așteptăm decizia arbritrilor, dar la final Badou a ridicat mâinile în aer în semn de victorie, în timp ce Lucian s-a retras în colțul său destul de supărat.
  • S-a încheiat runda 12. Lucian Bute a încheiat meciul în forță. Meciul a fost întrerupt câteva secunde pentru că lui Jack Badou i se desfăcuse mănușa de pe mâna dreaptă.
  • S-a încheiat runda 11. Lucian Bute a intrat în ofensivă totală, pentru că simte că pierde meciul la puncte.
  • S-a încheiat runda 10. Lucian Bute a fost dominat destul de clar.
  • S-a încheiat runda 9. A fost o repriză echilibrată, dar, per ansamblu, Badou Jack pare a fi în avantaj. Lucian Bute lovește, dar nu suficient de puternic.
  • S-a încheiat runda 8. Lucian Bute nu și-a îndeplinit obiectivul anunțat înaintea meciului: K.O. în runda 8. Repriza a fost echilibrată.
  • S-a încheiat runda 7. A fost o repriză în care ambii pugiliști au căutat lovitura decisivă, dar multe din atacurile lor s-au oprit în garda adversarului. Lucian Bute a fost însă mai ofensiv.
  • S-a încheiat runda 6. A fost o repriză mult mai echilibrată, iar Lucian Bute pare că a lovit ceva mai clar. Pugilistul român a câștigat la limită această rundă.
  • S-a încheiat runda 5. Badou Jack a câștigat clar această rundă. Câteva lovituri puternice direcționate spre corpul adversarului l-au destabilizat serios pe Lucian Bute.
  • S-a încheiat runda 4. Lucian Bute a fost mai convingător în această rundă. Câteva croșee bine plasate s-au oprit în bărbia adversarului. Bute pare că a câștigat această rundă.
  • S-a încheiat runda 3. Din păcate, Jack Badou lovește mai clar și pare a fi câștigat și această rundă.
  • S-a încheiat runda 2. Și aceasta a fost extrem de echilibrată, cei doi pugiliști lansând lovituri foarte puternice, dar fără efect asupra adversarului. Badou Jack a lovit mai mult pe contre și pare a fi câștigat la limită această rundă.
  • Cei peste 300 de români domină fondul sonor și îl încurajează pe Lucian Bute.
  • S-a încheiat runda 1. Nici unul dintre cei doi boxeri nu a vrut să riște nimic. Pe finalul reprizei, Lucian Bute și-a arăta intențiile ofensive și a lansat câteva lovituri, care s-au oprit în garda lui Jack Badou.
  • A început runda 1. Cei doi pugiliști se studiază. Deocamdată, nimeni nu atacă.
  • S-au terminat prezentările celor doi pugiliști. În scurt timp va începe meciul.
  • Cei doi pugiliști au urcat în ring. Lucian Bute este susținut de peste 300 de români, care fac o atmosferă incredibilă.