Liviu Dragnea anunță rezultatul negocierilor cu UDMR: situație dificilă pentru PSD

Autor: Lucian Negrea, Reporter

Publicat: 28-06-2017

Actualizat: 28-06-2017

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat după întâlnirea cu liderii UDMR că nu s-a ajuns la nicio concluzie, iar cei de la UDMR rămân să analizeze conținutul discuțiilor, fără a oferi însă un răspuns clar dacă susțin sau nu susțin Guvernul Tudose.

Dragnea a ținut să precizeze că se bazează pe voturile PSD-ALDE. ”Noi nu am făcut calculele cu voturile celor de la UDMR (...) Ne bazăm pe voturile PSD-ALDE, avem majoritate și veți vedea că vor fi voturi în plus față de moțiune.Noi avem majoritate PSD+ALDE, data trecută când s-a format Guvernul, UDMR-ul a votat cu noi și sperăm că vor vota la fel și acum”, a spus Liviu Dragnea.

Liderul PSD s-a arătat convins că ”trădătorii” de la moțiunea de cenzură vor vota acum alături de PSD și nu vor fi probleme pentru Guvernul Tudose să treacă prin Parlament.

De asemenea, Liviu Dragnea a explicat că nu s-a discutat despre o eventuală intrare la guvernare a celor de la UDMR. ”Nu am discutat așa ceva”.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri