O polițistă din Marea Britanie a suferit răni grave, după ce a fost lovită de adolescenul de cetățenie română pe care încerca să-l încătușeze. Tânăra a avut nevoie de mai multe operații pentru a putea respira din nou.
Tânărul este în vârstă de 16 ani și prezenta un comportament bizar, iar polițista a vrut să îl încătușeze de teama ca acesta să nu fugă de la locul faptei.
Când i-a pus cătușele pe o mână, băiatul s-a folosit de mâna liberă și a lovit-o cu pumnul în față de mai multe ori, scrie publicația Metro.co.uk.
„S-a întâmplat totul atât de repede. Nici nu mi-am dat seama. Am simțit doar o durere puternică și nu mai vedeam bine”, a declarat victima. „Nu sunt furioasă pentru că eu mă aflam acolo pentru a-mi face datoria, când am fost atacată. Accept faptul că există acest risc”. Agresorul a fost dus în fața justiției, unde a pledat vinovat pentru atacarea unui ofițee de poliție. Adolescentul urmează să-și afle pedeapsa pe 11 ianuarie.
Comentează