Lorenzo Musetti îl învinge pe Novak Djokovic în optimile de finală de la Monte Carlo (ATP)

Reuters
Lorenzo Musetti Novak Djokovic

Tenismenul sârb Novak Djokovic, lider mondial, a fost învins de tânărul jucător italian Lorenzo Musetti (21 ATP), cu 4-6, 7-5, 6-4, joi, în optimile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo, dotat cu premii totale de 5.779.335 de euro, informează Agerpres.

Sârbul, deţinătorul recordului de titluri la categoria Masters 1.000 (38), a cucerit doar două titluri pe zgura monegască, în 2013 şi 2015, iar de atunci nu a mai trecut de sferturi.

Meciul a fost întrerupt de ploaie timp de o oră, la 1-1 şi 40-30 pe serviciul sârbului în setul decisiv.

Musetti îl va înfrunta în sferturile de finală pe compatriotul Jannik Sinner (8 ATP), victorios în faţa polonezului Hubert Hurkacz.

Rusul Daniil Medvedev l-a învins pe germanul Alexander Zverev cu 3-6, 7-5, 7-6 (9/7) după mai bine de trei ore de joc (3 h 08 min), după ce Zverev a avut două mingi de meci în tiebreak. Următorul adversar al lui Medvedev va fi danezul Holger Rune, care a beneficiat de forfait-ul lui Matteo Berrettini.

Rezultatele înregistrate joi în optimile de finală:

Lorenzo Musetti (Italia/N.16) - Novak Djokovic (Serbia/N.1) 4-6, 7-5, 6-4

Jannik Sinner (Italia/N.7) - Hubert Hurkacz (Polonia/N.10) 3-6, 7-6 (8/6), 6-1

Daniil Medvedev (Rusia/N.3) - Alexander Zverev (Germania/N.13) 3-6, 7-5, 7-6 (9/7)

Holger Rune (Danemarca/N.6) - Matteo Berrettini (Italia) (forfait Berrettini)

Andrei Rublev (Rusia/N.5) - Karen Hacianov (Rusia/N.9) 7-6 (7/4), 6-2

Jan-Lennard Struff (Germania) - Casper Ruud (Norvegia/N.4) 6-1, 7-6 (8/6)

Taylor Fritz (SUA/N.8) - Jiri Lehecka (Cehia) 4-6, 6-4, 6-1

Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.2) - Nicolas Jarry (Chile) 6-3, 6-4