Administraţia Fluvială a Dunării de Jos (AFDJ) din Galaţi a început, miercuri, dragarea fluviului pentru a asigura navelor adâncimea minimă cerută de Comisia Dunării, activitatea urmând să se desfăşoare fără întreruperi, între kilometrii 675 şi 678, se arată într-un aviz către navigatori făcut public pe site-ul instituţiei din subordinea Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii (MTI), conform Agerpres.
Dragajul se va desfăşura atât ziua, cât şi noaptea, iar utilajul folosit pentru această activitate, "Rapide Dredger 3", va fi semnalizat corespunzător în timpul lucrărilor.
"Comandanţii navelor şi convoaielor vor respecta semnificaţia semnalelor costiere şi plutitoare aflate între kilometrul 673 şi kilometrul 680, precum şi dispoziţiile primite prin staţia de emisie-recepţie de VTMIS - Port control Bechet. Lăţimea minimă a şenalului navigabil în zona de dragaj va fi de 90 de metri", se specifică în avizul AFDJ semnat de directorul general Angela Stela Ivan.
În sursa amintită se menţionează şi interdicţii, printre care aceea de a se produce valuri sau efecte de sucţiune.
"Comandanţii navelor şi convoaielor, conducerile societăţilor de navigaţie şi agenţii economici de agenturare care transportă mărfuri pe Dunăre vor lua toate măsurile de respectare a 'Regulamentului de navigaţie pe Dunăre în sectorul românesc', ediţia 2013 şi a recomandărilor din prezentul aviz", se mai arată în avizul AFDJ.
Zona în care au loc lucrările de dragaj pentru asigurarea adâncimii minime necesare navigaţiei este cunoscută şi sub numele Păpădia-Bechet, acesta aflându-se pe lista punctelor critice de pe fluviu, conform datelor făcute publice pe site-ul instituţiei gălăţene.
Comentează