Luka Modrić este declarat 'jucătorul meciului' din sferturile de finală, Rusia – Croaţia, disputat ieri

Luka Modric

Croatul Luka Modrici a fost declarat jucătorul meciului Rusia – Croaţia, disputat sâmbătă, la Soci, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, informează news.ro.

Modrici a evoluat pe toată durata partidei şi a executat cu succes o lovitură de departajare.

Reprezentativa Croaţiei a învins, sâmbătă seară, la Soci, naţionala Rusiei, cu scorul de 6-5 în urma loviturilor de departajare, şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale.

La finalul prelungirilor, scorul partidei Rusia – Croaţia era 2-2, golurile fiind marcate de Cerişev ’31 şi Fernandes ‘115, respectiv Kramarici ’39 şi Vida ‘101.

La loviturile de departajare, pentru Croaţia au marcat Brozovici, Modrici, Vida şi Rakitici. Kovacici a ratat.

Vezi și: Meci SPECTACULOS: Rusia a fost eliminată de Croația din sferturile de finală ale Cupei Mondiale

Pentru Rusia au marcat Dzagoev, Ignaşevici şi Kuziaev. Au ratat Smolov şi Fernandes.

În semifinale, Croaţia va întâlni Anglia, care a trecut în sferturi de Suedia, scor 2-0.

Semifinala se va disputa pe stadionul Lujniki din Moscova, la 11 iulie. În cealaltă semifinală se vor întâlni Franţa şi Belgia, în 10 iulie, la Sankt Petersburg.