Chindia Târgovişte a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 1-0 (1-0), luni, pe teren propriu, la Buzău, într-un meci din etapa a 29-a a Ligii I de fotbal.
Unicul gol al partidei a fost înscris de Marco Dulca (28), iar echipa antrenată de Emil Săndoi rămâne în cursa pentru play-off cu acest succes.
Ilfovenii au presat după pauză în căutarea egalării şi au avut două mari ocazii în acelaşi minut, 68, când Ivan Pesic a reluat spre poartă, portarul Mihai Aioani a respins, iar Gabriel Tamaş nu a reuşit să înscrie din 6 metri, fiind contrat de una adversar.
Antrenorul echipei din Voluntari, Bogdan Andone, a primit două cartonaşe galbene consecutive pentru proteste în min. 86, iar apoi pe cel roşu, fiind trimis în tribune.
Chindia a ratat în final şansa de a-şi mări avantajul, prin Cristian Cherchez, în poziţie ideală de gol.
Chindia are un singur eşec în ultimele cinci etape, trei victorii şi un egal, precum şi un singur gol încasat.
FC Voluntari venea după trei victorii şi un egal în ultimele patru etape.
AFC Chindia Târgovişte - FC Voluntari 1-0 (1-0), Stadion Gloria - Buzău
A marcat: Marco Dulca (28).
Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica/Ilfov)
Observatori: Constantin Ştefan (Bucureşti) - CCA, Bogdan Buhuş (Vaslui) - LPF
Lupta pentru play-off în Liga I - Chindia Târgovişte învinge FC Voluntari
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

9
Rapperul J. Cole va juca baschet în China, la Nanjing Monkey Kings
9

12
CSM București U17 s-a calificat în finala turneului preliminar de la Ankara
12

22
Guvernul și FRF pregătesc candidatura pentru finala Ligii Europa 2028 sau 2029
22

34
Gabriele Gravina a demisionat din funcția de președinte al Federaţiei Italiene de Fotbal
34

23
Iga Swiatek anunță un nou antrenor după începutul dificil de sezon
23

47
Sezonul de schi din Poiana Brașov s-a încheiat cu 1,7 milioane de treceri
47

34
Universitatea Craiova critică modificările aduse la Legea 4/2008
34

50
Cum vrea ministrul Apărării să o trimită pe Steaua în Superliga: Apel la mediul privat
50

84
Ionel Dănciulescu revine pe banca tehnică după mai bine de un deceniu
84

41
Cătălin Cîrjan a făcut pasul cel mare. Dezvăluiri despre momentul în care i-a dat inelul iubitei sale
41

55
Propunerile pentru noul selecționer al României ajung pe masa Comisiei Tehnice
55

53
Iga Swiatek și-a prezentat noul antrenor. A colaborat 17 ani cu Nadal
53

5.536
VIDEO Ministrul Apărării și-a pus mâinile în cap când a văzut ce este la CSA Steaua: Sesizează procurorii DNA de urgență
5.536
















Comentează