Lyon a cucerit trofeul Challenge Cup

scrumhalfconnection.com
rugby

Echipa Lyon a cucerit vineri seara trofeul ediţiei 2021-2022 a Challenge Cup, cea de-a doua competiţie valorică europeană intercluburi la rugby, după ce a învins, în finala de pe Stade Velodrome din Marsilia, pe RC Toulon, cu 30-12 (10-7), scrie AFP.

Este primul trofeu european câştigat de Lyon, ediţia trecută a Challenge Cup fiind câştigat tot de o echipă franceză, Montpellier.

În faţa a peste 51.000 de spectatori, Lyon s-a impus în urma a trei eseuri, dintre care două transformate, şi fructificarea a trei lovituri de pedeapsă, Toulon punctând din două eseuri, unul transformat, potrivit Agerpres.

Sâmbătă seara, pe acelaşi stadion, se va disputa finala Cupei Campionilor la rugby, între Leinster (Irlanda) şi La Rochelle (Franţa).