Maia Sandu: Putin vrea să refacă URSS-ul, dar noi vrem să fim o țară liberă

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 29-07-2023

Actualizat: 29-07-2023

Article thumbnail

Sursă foto: captura TV

Maia Sandu: Putin vrea să refacă URSS-ul, dar noi vrem să fim o țară liberă

Aderarea la Uniunea Europeană este singura cale ca R. Moldova să supravețuiască ca democrație.

Declarația aparține președintelui, Maia Sandu, care a declarat într-un interviu pentru presa din Austria că R. Moldova este în siguranță datorită curajului populației ucrainene. Dacă Ucraina nu ar fi oprit armata rusă, soldații ruși nu s-ar fi oprit la granița R. Moldova.

Putin vrea să restaureze Uniunea Sovietică. Noi nu vrem asta. Vrem să fim o țară liberă și democratică. Poporul nostru trebuie să decidă singur asupra destinului său. Din păcate, pericolul rus s-a dovedit a fi real. Chiar și eu nu puteam crede până la începutul invaziei ruse că va exista cu adevărat un război”, a declarat Maia Sandu.

Întrebată de ce nu a crezut că va mai exista vreun război, Maia Sandu a declarat că un război în Europa în secolul XXI sună prea nebunește.

„Acum trebuie să ne confruntăm cu realitatea și să lucrăm împreună pentru a ajuta Ucraina să câștige războiul, să-și recupereze teritoriile și să stabilească pacea”, a mai declarat Maia Sandu.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri