"Nu este nimic secret în Malta Files", o controversată anchetă a 13 media europene despre culisele paradisului fiscal maltez, a dat asigurări sâmbătă premierul Maltei, Joseph Muscat, relatează AFP preluat de agerpres.
"Nimic din Malta Files nu este secret. A afirma că există societăţi offshore în Malta nu este corect din punctul de vedere al faptelor", a declarat în faţa presei şeful guvernului acestei mici insule cu 430.000 de locuitori.
"Spun că avem un sistem competitiv" din punct de vedere fiscal, a adăugat el, apreciind că "plângerile altor ţări nu se referă la existenţa societăţilor" înregistrate în Malta, dar originare din ţările respective.
Ţările care se plâng, Germania în primul rând dar fără să fie menţionată, "ar dori să încaseze impozitele pe care aceste societăţi le plătesc" Maltei, a mai spus Joseph Muscat.
Potrivit site-ului francez de investigaţii Mediapart, Malta, care prezidează până la 30 iunie Uniunea Europeană, privează "celelalte ţări de două miliarde de euro venituri anuale".
Vineri seară, întrebat de AFP, un purtător de cuvânt al Ministerului maltez de Finanţe s-a mărginit să răspundă: "Nu avem nimic de adăugat la ce s-a spus deja", referindu-se la dezminţirile din ultimele zile împotriva unor acuzaţii similare formulate de ministrul de finanţe al landului german Renania de Nord- Westfalia, Norbert Walter-Borjans.
Potrivit Mediapart, ancheta, a cărei publicare a început vineri şi se va întinde pe două săptămâni, va dezvălui "optimizări şi evaziuni fiscale, spălări de bani şi corupţie", precum şi lista completă a persoanelor şi organizaţiilor implicate în cele 53.247 de firme înregistrate în Malta.
În Germania, revista Spiegel a citat BMW, BASF, Deutsche Bank, Puma, Merck, Bosch sau Rheinmetall. Gigantul aerian Lufthansa posedă "18 filiale în Malta", unde şi-a instalat "casa de pensii", arată publicaţia.
Potrivit cotidianului italian L'Espresso, unul dintre cele 13 media participante la anchetă, Peninsula este "de departe" ţara cel mai des întâlnită în Malta Files, cu aproape 8000 de firme malteze controlate de acţionari italieni.
Mai multe nume ale unor personaje politice, dar nu de primă mărime, au fost menţionate sâmbătă de cotidianul La Repubblica, din acelaşi grup cu L'Espresso.
Joseph Muscat, al cărui mandat este pus în joc la jumătatea lui iunie, a îndemnat majoritatea şi opoziţia să formeze "un front naţional" în legătură cu acest subiect şi să evite să facă din el o miză a campaniei electorale.
Malta: Nu există nimic secret în Malta Files (premierul Joseph Muscat)
Explorează subiectul
Articole Similare

0
Dispută publică între aliați: președintele Israelului îl contrazice pe Trump în cazul grațierii lui Netanyahu
0

14
O schemă de încurajare a alpiniștilor să își aducă deșeurile de pe Muntele Everest a fost abandonată
14

63
Donald Trump amenință că îl va da în judecată pe Jerome Powell și că luna viitoare îi va găsi un înlocuitor
63

501
Pumnul de fier al Washingtonului: armata SUA distruge terminale maritime ale Venezuelei. Trump confirmă atacul
501

377
Situație explozivă în Iran: proteste masive, după prăbușirea dramatică a monedei naționale
377

39
Donald Trump a avertizat că nedezarmarea Hamas va avea consecințe cu adevărat îngrozitoare
39

477
Gestul misterios din portretele de epocă: de ce liderii vremii își ascundeau mâna în vestă
477

30
Guvernul britanic a refuzat să recunoască Somaliland drept stat independent
30

269
VIDEO Trump și Netanyahu, față în față la Mar-a-Lago: negocieri pentru Gaza și semnal de forță trimis către Iran
269

1.002
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Zelenski anunță că Ucraina are o poziţie diferită faţă de Rusia în ceea ce privește Donbasul
1.002

613
Noul război rece dintre SUA și Europa: de la aliați la neînțelegeri tot mai contondente pe teme sensibile
613

1.654
Vladimir Putin a format un nou organism de proiectare a puterii soft: are deja o țară în vizor
1.654

42
Beyonce a fost declarată miliardară de Forbes
42

















Comentează