Man înscrie și Parma învinge pe Lecce în deplasare, cu scorul de 4-2, în Coppa Italia

fc parma

Echipa italiană Parma a învins miercuri, în deplasare, scor 4-2, gruparea italiană Lecce, în 16-imile de finală din Coppa Italia. Românul Dennis Man a marcat un gol pentru oaspeţi.

Parma a condus cu 2-0 la Lecce, prin reuşitele lui Sohm (min. 9) şi Bonny (min. 28), însă gazdele au egalat în repriza secundă. Piccoli a înscris în minutul 54, iar Strefezza a făcut 2-2 în minutul 76. Cu Valentin Mihaăilă integralist şi cu Dennis Man intrat pe teren în minutul 56, oaspeţii au căutat golul victoriei. Mihăilă a avut o ocazie în minutul 88, dar salvarea a venit de la autogolul lui Marin Pongracic, din minutul 90+4. După numai două minute, gazdele au comis un henţ în careu şi Dennis Man a transformat penalti-ul acordat, în minutul 90+7, stabilind scorul final, Lecce – Parma 2-4.

În optimi, Parma va întâlni pe AC Fiorentina, la Florenţa, într-un meci programat pe 6 decembrie, conform news.ro.