MÂNDRIE! Un român este cel mai bun marcator din campionatul Turciei, cu 11 reuşite

Bogdan Stancu

Fotbalistul echipei Genclerbirligi, Bogdan Stancu, a marcat un gol în meciul terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-2 (0-1), în faţa formaţiei Sivasspor, aflată pe primul loc al clasamentului, în etapa a XVI-a a campionatului Turciei. Oaspeţii au egalat în minutul 90+7, potrivit NEWS.ro.

Stancu, care a jucat tot meciul, a împins în plasă mingea centrată de Sefa Yilmaz, în minutul 56, la golul de 1-1, după ce Arouna Kone a deschis scorul, în minutul 24. Al doilea gol al gazdelor a fost reuşit de Floyd Ayite, în minutul 58, după o pasă a românului, dar Yatabare a egalat, în minutul 90+7.

Bogdan Stancu, 32 de ani, are 11 goluri în acest sezon (patru din penalti) şi conduce în clasamentul marcatorilor. Pe locul 2 este macedoneanul Adis Jahovici de la Malatyaspor.

În urma rezultatului de duminică, Genclerbirligi se menţine pe locul 13, cu 18 puncte.

Sivasspor va rămâne lider şi după această etapă, cu 34 de puncte, urmată de Istanbul BB şi Beşiktaş, ambele cu câte 27 de puncte, dar care nu au jucat încă.