Premierul britanic Theresa May a confirmat joi că Uniunea Europeană şi Marea Britanue studiază posibilitatea extinderii cu 'câteva luni' a perioadei de tranziţie post-Brexit, pentru a evita apariţia unei frontiere dure între Irlanda şi Irlanda de Nord, transmit agenţiile Press Association şi EFE preluate de Agerpres.
În a doua zi a summitului european, premierul britanic a spus că s-au înregistrat 'progrese importante' atât în privinţa acordului legat de ieşirea Marii Britanii din UE cât şi în stabilirea viitoarelor relaţii cu blocul comunitar. Continuă însă impasul privind crearea unui viitor mecanism care să garanteze că nu va apărea o aşa-numită 'frontieră dură' între Irlanda şi Irlanda de Nord.
'O idee nouă care a apărut - şi este doar o idee în acest moment - este crearea unei opţiuni pentru a extinde perioada de tranziţie cu câteva luni, şi ar fi doar o chestiune de luni', a declarat Theresa May în faţa presei.
Ea şi-a manifestat însă speranţa că nu va fi nevoie de o asemenea prelungire dincolo de luna decembrie 2020, când ar urma să se încheie perioada de tranziţie deja convenită, şi a subliniat că prioritatea ei este ca viitoarea relaţie dintre Marea Britanie şi blocul comunitar să fie implementată până în decembrie 2020, astfel încât să nu mai fie nevoie de extinderea tranziţiei post-Brexit.
Premierul britanic a insistat că ar accepta o extindere a acestei tranziţii numai dacă se va dovedi că viitoarea relaţie dintre Marea Britanie şi UE va fi imposibil de implementat până în decembrie 2020.
Agenţia Press Association notează că Theresa May s-a confruntat cu o reacţie negativă a susţinătorilor Brexitului, după ce în ziua precedentă ea ar fi evocat posibilitatea prelungirii perioadei de tranziţie cu un an, adică până în decembrie 2021.
Fostul lider al partidului eurosceptic UKIP şi de asemenea lider al campaniei pro-Brexit la referendumul din 2016, Nigel Farage, a declarat că orice prelungire a perioadei de tranziţie poate să întârzie ieşirea Marii Britanii din UE chiar şi până la scrutinul legislativ din mai 2022, iar aceasta 'ar putea însemna că vom mai ieşi niciodată' din UE.
Marea Britanue studiază posibilitatea extinderii cu 'câteva luni' a perioadei de tranziţie post-Brexit
București
9°C
Articole Similare

140
Mitul lui Goliat, pus în practică de Iran în războiul cu SUA: cum câștigă de fapt Teheranul un război aparent pierdut / „Voi aveţi ceasurile, noi avem timpul”
140

2.452
Mobilizare globală! Aproximativ 40 de țări cer „redeschiderea imediată şi necondiţionată” a Strâmtorii Ormuz și amenință Iranul cu sancțiuni
2.452

1.381
Adio evenimente cu baloane? Ce dezvăluie o analiză surprinzătoare
1.381

76
JD Vance va călători în Ungaria pentru a-l susţine pe Viktor Orban înainte de alegeri
76

2.471
'Nu vom accepta apeluri, nici pretenții, nici șantajul': Ungaria sfidează cererea Comisiei Europene în plină criză a carburanților
2.471

81
Rusia, atacuri masive asupra Ucrainei: Cel puţin doi oameni au murit şi zeci au fost răniţi
81

3.247
Războiul din Iran îl zdrobește pe Trump: președintele SUA se prăbușește în sondaje, în timp ce foștii săi aliați îl „toacă” mărunt
3.247

3.663
Problemă capitală! Primul incident după lansarea Artemis 2: Ce se întâmplă pe capsula Orion
3.663

2.241
Se înregistrează o premieră care schimbă dinamica războiului din Ucraina: Rusia nu a înregistrat niciun câștig teriorial în luna martie
2.241

74
Sute de cubanezi protestează pe biciclete în fața ambasadei SUA din Havana: Se cere ridicarea embargoului american
74

2.679
VIDEO Cea mai mare vulnerabilitate a Rusiei: Nu poate face nimic în privința ei. Ucraina știe, profită și atacă
2.679

47
UE trebuie să îşi extindă misiunea navală Aspides pentru a proteja rute maritime cheie, spune Kaja Kallas
47

2.301
Războiul din Ucraina rescrie harta crimei organizate la nivel global, arată un nou raport
2.301
















Comentează