Marius Copil a început sezonul și anul cu o înfrângere: A fost eliminat de la turneul challenger de la Canberra încă din primul tur

Marius Copil

Marius Copil (152 ATP) a început sezonul și anul cu o înfrângere. Sportivul român a cedat în primul tur al turneului challenger de la Canberra (Australia) în fața australianului Andrew Harris (160 ATP), în două ore și 31 de minute, anunță MEDIAFAX.

Meciul s-a desfășurat pe durata a trei seturi și s-a încheiat cu scorul 4-6; 7-5; 7-6(7). Marius și-a păstrat statutul de favorit doar în primul set, pe care l-a câștigat grație unui serviciu foarte bun și a unui break realizat la scorul de 4-4. Actul secund a debutat slab pentru român, care s-a văzut condus cu 1-3. Chiar dacă a revenit și a egalat la 4, a cedat din nou pe propriul serviciu, la scorul de 5-6, și a pierdut în prelungiri actul.

În decisiv, cei doi sportivi au făcut câte un break de fiecare, iar câștigătorul s-a decis în tie-break. Australianul s-a impus cu 9-7 și s-a calificat în turul secund, unde va da peste Evgeny Donskoy (Rusia; 110 ATP), care a avut drum liber în prima rundă.

Europeanul este cotat cu șansa a 14-a la câștigarea turneului.