Marius Copil s-a calificat în turul 2 la Washington, după ce a trecut de Mirza Basic (83 ATP), scor 7-6(9), 6-4

Marius Copil

Marius Copil (93 ATP) a trecut în runda inaugurală a turneului din SUA de Mirza Basic (83 ATP), scor 7-6(9); 6-4.

Marius Copil a reușit prima victorie în circuitul masculin de simplu, după 3 înfrângeri consecutive. În runda de debut a competiției de la Washington, compatriotul nostru l-a învins pe bosniacul Basic, la capătul unui meci de o oră și 30 de minute.

Primul set a fost unul foarte echilibrat. S-a mers cap la cap, fără break-uri, până în prelungiri, unde Marius s-a impus, la mare luptă, cu 11-9 în tie-break. În primul set, românul a reușit 9 ași și un procentaj de 67% pe primul serviciu, scrie mediafax.ro.

Setul 2 a început slab pentru Copil, care a pierdut primul game, pe propriul serviciu, și s-a văzut condus cu 3-1 la mijlocul manșei. Sportivul nostru a reușit să revină și, după mai multe break-uri făcute în paralel de cei doi, s-a impus cu 6-4.

În turul secund, Marius va juca împotriva lui Jeremy Chardy (Franța; 43 ATP), favoritul 14 la câștigarea trofeului. Cei doi s-au mai întâlnit într-un singur meci direct, în 2013, când francezul s-a impus cu 7-5; 6-4.

Calificarea în turul secund este recompensată cu 13. 200 de dolari și 20 de puncte ATP.