Marius Croitoru, după Botoșani - Voluntari 4-1: 'Băieții au făcut ce trebuie'

fc botosani

FC Botoșani a reușit o "remontada" spectaculoasă pe teren propriu. Pe pământ moldovenesc, băieții lui Marius Croitoru au primit un gol de la Voluntari în minutul 12 al partidei din etapa a doua a Ligii 1, scrie Mediafax.

Laidouni a transformat de la punctul cu var, dar bucuria ilfovenilor nu a durat mult. Miron a restabilit egalitatea în minutul 20, ca după șapte minute Balaur să puncteze în propria poartă. În repriza a doua, Botoșani a mai punctat de două ori prin Ashkovski și Enriko Papa, iar gruparea din Moldova a adunat patru puncte după două etape din noul sezon.

"Mai rău îmi părea de egalul pe care l-am făcut la Astra (n.red. - în prima etapă, Astra - Botoșani s-a încheiat 2-2), pentru că eram sigur că aici vom întoarce scorul. Fotbalul se joacă pe goluri. Eu trebuie să dau un gol mai mult decât adversarul, băieții au făcut ce trebuie.

Suntem o echipă în formare cu mulți jucători plecați. Unii dintre jucători mai au nevoie de adaptare.

La un meci sunt puse în joc trei puncte și e normal să te gândești la victorie", a spus Marius Croitoru la finalul partidei cu Voluntari, care a precizat că mai așteaptă ajutoare în lot:

"Mai aștept doi-trei jucători, dar nu îi pot spune acum sau pe ce posturi vin. Vreau să ajung să joc cu mai mult de patru juniori, pentru că ei sunt viitorul".

În etapa următoare, FC Botoșani o va întâlni pe FCSB pe 29 iulie, de la ora 20:00.