Mark Cavendish a câștigat etapa a 3-a a Turului Turciei. Eduard Grosu - locul 9

ciclism

Ciclistul britanic Mark Cavendish (Deceuninck Quick-Step) a câştigat marţi, la sprint, etapa a 3-a a Turului Turciei, desfăşurată pe un traseu de 212,6 km între oraşele Beyşehir şi Alanya, după ce luni câştigase etapa a 2-a, în timp ce românul Eduard-Michael Grosu (Team Delko) a ocupat un excelent loc 9, trecând linia de sosire în acelaşi timp cu câştigătorul, în 5 h 10 min 30 sec.

Pe locurile 2 şi 3 s-au clasat marţi belgianul Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix), respectiv polonezul Stanislaw Aniolkowski (Bingoal WB) care, de asemenea, au avut acelaşi timp cu Cavendish, potrivit agerpres.ro.

Serghei Ţvetcov (Wildlife Generation Pro Cycling), al doilea rutier român din Turul Turciei, s-a clasat pe locul 51, cu acelaşi timp ca al lui Cavendish.

În clasamentul general, Cavendish este pe primul loc, fiind urmat de Jasper Philipsen (la 8 secunde) şi de olandezul Arvid De Kleijn (Rally Cycling), la 10 secunde.

Eduard Grosu ocupă locul 17 la 20 de secunde, iar Ţvetcov este al 54-lea, tot la 20 de secunde de lider.

Miercuri, etapa a 4-a va avea loc între localităţile Alanya şi Kemer (184,4 km).