Marocanul Mohamed Chaboud a câştigat Maratonul Internaţional Bucureşti

sursa foto: pixabay
maraton

Atletul marocan Mohamed Chaboud a câştigat, duminică, Maratonul Internaţional Bucureşti, africanul terminând cursa de 42,195 km cu timpul de 2 ore 17 minute şi 18 secunde informează Agerpres.

El a fost urmat în clasament de românul Alexandru Corneschi, înregistrat cu timpul de 2 ore, 23 de minute şi 2 secunde.

Locul trei în clasamentul masculin a fost ocupat tot de un român, Silviu Stoica (2 h 28 min 10 sec).

Prima poziţie a clasamentului feminin al probei de maraton a fost ocupată de etiopiana Mekkonen Serkalem Mengiste, care a terminat cursa cu 2 h 37 min 44 sec.

Ea a fost urmată conaţionala Chaltu Fikadu, în 2 h 43 min 45 sec, şi de grecoaica Marianna Trouli, 2 h 57 min 44 sec.

În cursa masculină de semimaraton s-a impus kenyanul Bernard Koros, cu timpul 1 h 4 min 13 sec, iar la feminin a câştigat compatrioata Glorius Jepkirui, care a alergat distanţa de 21,097 km cu timpul de 1 h 13 min 23 sec.

La 10 km s-a impus, la masculin, Marius Marian Buşcă, în 32 min 41 sec, iar la feminin a câştigat Tabita Teuşan, în 36 min 16 sec.

La cele şase curse organizate în cadrul Raiffeisen Bank Bucharest Maraton au participat aproximativ 16.000 de alergători.