Matteo Berrettini s-a retras de la AusOpen în vreme ce Stefanos Tsitsipas se califică fără joc în sferturi, fază în care va evolua cu Rafael Nadal

Australian Open tenis

Italianul Matteo Berrettini, locul 10 ATP şi cap de serie numărul 9, s-a retras înaintea meciului cu grecul Stefanos Tsitsipas, locul 6 ATP şi cap de serie numărul 5, din optimile de finală ale Australian Open, potrivit news.ro.

Berrettini a resimţit dureri în zona abdominală, sâmbătă, la finalul meciului pe care l-a disputat în turul al treilea contra rusului Karen Hacianov, locul 20 ATP şi cap de serie numărul 19, partidă pe care italianul a câştigat-o cu scorul de 7-6 (1), 7-6 (5), 7-6 (5).

În urma acestui forfait, Tsitsipas s-a calificat fără să joace în sferturi, fază în care îl va întâlni pe Rafael Nadal.

Citeşte şi: Băsescu atacă DNA în pragul primei decizii în dosarul fiicei sale, Ioana - Afirmă că ar fi ţinut dosarele unor judecători în sertar pentru soluţii în altele

Spaniolul s-a impus, luni, în optimi, cu scorul de 6-3, 6-4, 6-2, în faţa italianului Fabio Fognini, locul 17 ATP şi cap de serie numărul 16, după două ore şi 16 minute de joc.

Tabloul sferturilor masculine este următorul:

Novak Djokovici (Serbia), locul I ATP - Alexander Zverev (Germania), locul 7 ATP şi cap de serie numărul 6;

Grigor Dimitrov (Bulgaria), locul 21 ATP şi cap de serie numărul 18 - Aslan Karaţev (Rusia), locul 114 ATP, venit din calificări;

Andrei Rublev (Rusia), locul 8 ATP şi cap de serie numărul 7 - Daniil Medvedev (Rusia), locul 4 ATP şi cap de serie numărul 4;

Stefanos Tsitsipas (Grecia), locul 6 ATP şi cap de serie numărul 5 - Rafael Nadal (Spania), locul 2 ATP şi cap de serie numărul 2.