Mauricio Pochettino, antrenor Tottenham: 'Sunt mulţumit de echipa mea, suntem încă în viaţă'

Mauricio Pochettino

Antrenorul argentinian al echipei Tottenham, Mauricio Pochettino, a declarat, marţi, că formaţia sa are încă şanse de calificare în finala Ligii Campionilor, în ciuda înfrângerii suferite cu Ajax Amsterdam, scor 0-1, potrivit news.ro.

"Cred că este încă deschis, chiar dacă va fi dificil. Vom merge în deplasare pentru a câştiga, dorim să ajungem în finală. Atitudine a existat, dar echipa nu a arătat energia dorită. Ei au arătat mai multă energie ca noi. După intrarea lui Sissoko, am început să jucăm mai bine, cu mai multă energie. A doua repriză a fost mai bună, această repriză ne dă speranţe pentru meciul retur. Nu ne-am creat destule ocazii, n-am găsit calea de o face. Azi, nu a fost meciul nostru cel mai bun. Toată lumea este de acord că nu trebuie să începem meciul retur ca acesta. Sunt mulţumit de echipa mea, suntem încă în viaţă", a declarat Pochettino, potrivit AFP.

Formaţia Ajax Amsterdam a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Tottenham Hotspur, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor. Unicul gol al meciului a fost marcat de Donny van de Beek, în minutul 15.