Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Olandei la Formula 1, iar George Russell şi Charles Leclerc au completat podiumul

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Olandei la Formula 1.

Pilotul de la Red Bull Racing s-a impus pe circuitul de la Zandvoort, podiumul fiind completat de George Russell (Mercedes) şi Charles Leclerc (Ferrari).

Pe poziţia a patra a încheiat britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), scrie news.ro.

Prin acest succes, Max Verstappen a mai făcut încă un pas spre câştigarea celui de-al doilea său titlu consecutiv de campion mondial, cu şapte curse înainte de finalul sezonului.

Max Verstappen conduce şi în ierarhia generală a piloţilor, cu 284 de puncte, fiind urmat în clasament de mexicanul Sergio Perez, colegul său de la Red Bull Racing, cu 191 puncte şi monegascul Charles Leclerc (Ferrari), cu 186 de puncte.

Spaniolul Carlos Sainz (Ferrari) se află pe locul 4 (171 puncte), în timp ce Lewis Hamilton ocupă poziţia a şasea (146 puncte). Următorul Grand Prix al Formulei 1 este cel al Italiei, de la Monza, programat să se desfăşoare duminică, 11 septembrie.