Max Verstappen triumfă în Marele Premiu al Bahrainului și își ia un start perfect în sezonul 2024 de Formula 1

Max Verstappen

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Bahrainului, prima cursă a sezonului 2024 din Campionatul Mondial de Formula 1, desfăşurată sâmbătă pe circuitul de la Sakhir.

Campionul mondial en titre, plecat din pole position, a dominat cursa de la un capăt la altul, obţinând cu această ocazie a 55-a victorie din cariera sa, conform Agerpres.

"Mad Max'' l-a devansat cu 22 sec 457/1000 pe mexicanul Sergio Perez, colegul său de la Red Bull, clasat pe locul secund.

Poziţia a treia a fost ocupată de spaniolul Carlos Sainz Jr (Ferrari), la 25 sec 110/1000.

Aceasta a fost a 114-a victorie obţinută de Red Bull de la intrarea sa în Formula 1, în urmă cu 20 de ani, graţie căreia a egalat echipa Williams, ocupanta poziţiei a patra în clasamentul all-time din Marele Circ, dominat de scuderia Ferrari, cu 243 de succese.