Mbappe a marcat un gol în victoria lui PSG la Nantes în campionatul Franţei

eurosport.com
Kylian Mbappe

Atacantul Kylian Mbappe, introdus după o oră de joc, a marcat un gol în victoria lui Paris Saint-Germain pe terenul lui Nantes, scor 2-0, sâmbătă, în etapa a 22-a a campionatului de fotbal al Franţei

PSG a deschis scorul prin fundaşul Lucas Hernandez în minutul 60. Mbappe a înscris din penalty în minutul 78. Nantes a avut numeroase ocazii, parizienii fiind salvaţi de cinci ori de portarul Gianluigi Donnarumma,

care a fost ajutat şi de bară, potrivit Agerpres.

Potrivit presei spaniole, Mbappe ar fi informat-o pe Real Madrid că a hotărât să plece de la PSG la finalul sezonului, decizie confirmată pentru AFP de o sursă apropiată de acest dosar.

PSG şi-a mărit avansul în fruntea clasamentului Ligue 1, având acum 53 de puncte, 14 puncte mai mult decât a doua clasată, Nice, învinsă vineri cu 1-0 la Lyon. Duminică, Monaco, care primeşte vizita lui Toulouse, şi Brest, care joacă acasă cu Marseille, s-ar putea apropia la 12, respectiv 13 puncte de PSG dacă vor câştiga meciurile lor.

Nantes rămâne pe locul 13, la doar trei puncte de Lorient, ocupanta locului 16, care la finalul sezonului presupune disputarea unui baraj pentru evitarea retrogradării. Metz, echipa antrenată de Ladislau Boloni, este acum pe locul 17.