Mbappe, rezervă la PSG în meciul cu Stade Reims (2-2) din Ligue 1

eurosport.com
Kylian Mbappe

Starul Kylian Mbappe a urmărit de pe banca de rezerve primele 73 de minute ale meciului pe care Paris Saint-Germain l-a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia Stade Reims, duminică, în etapa a 25-a a campionatului de fotbal al Franţei.

Golurile au fost marcate de Yunis Abdelhamid (17 - autogol) şi Goncalo Ramos (19) pentru parizieni, respectiv Marshall Munetsi (6) şi Oumar Diakite (45).

PSG este neînvinsă de 20 de meciuri în Ligue 1, însă aceasta este a treia remiză consecutivă pentru elevii antrenorului Luis Enrique.

Parizienii domină însă actuala ediţie a ligii franceze, având un avans confortabil de zece puncte faţă de ocupanta locului secund, Brest, învinsă sâmbătă la Lens (0-1).

Mbappe, titular incontestabil în acest sezon la PSG, nu a mai disputat un meci întreg pentru parizieni de luna trecută, după ce a informat conducerea clubului că va pleca de pe Parc des Princes la finalul sezonului. Duminică, el a intrat în joc în repriza secundă, în locul portughezului Goncalo Ramos (73), dar nu a reuşit să o ajute pe PSG să obţină victoria, aşa cum a făcut-o săptămâna trecută în partida cu Real Sociedad (2-1) din Liga Campionilor, în care a înscris ambele goluri ale echipei sale.

Rezultate:

Vineri

OGC Nice - Montpellier 1-2

Au marcat: Boga (12), respectiv Todibo (10 - autogol), Savanier (42 - penalty).

Sâmbătă

FC Lorient - Olympique Lyon 0-2

Au marcat: Tagliafico (52), Mama Balde (64).

Racing Lens - Brest 1-0

A marcat: Aguilar (32).

Duminică

Paris Saint-Germain - Stade Reims 2-2

Au marcat: Abdelhamid (17 - autogol), Goncalo Ramos (19), respectiv Munetsi (6), Oumar Diakite (45).

Le Havre - FC Toulouse 1-0

A marcat: Operi (60).

RC Strasbourg - AS Monaco 0-1

A marcat: Ben Seghir (72).

FC Metz - Clermont 1-0

A marcat: Mikautadze (33 - penalty).

Lille OSC - Rennes 2-2

Au marcat: Jonathan David (84, 90+2), respectiv Blas (1), Kalimuendo (20)