Meci de infarct la Madrid: Chelsea, campioana Europei, aproape de o revenire istorică, dar Real merge în semifinale

uefa.com
real madrid benzema

Domnia lui Chelsea în calitate de campioană europeană s-a încheiat în mod agonizant, deși a învins Real Madrid într-o seară de mare dramatism pe stadionul Santiago Bernabeu. După o un meci tur la Londra în care Real s-a impus cu 3-1, Chelsea a reușit să conducă la Madrid cu 3-0, însă s-a văzut eliminată după două goluri marcate de spanioli.

Într-o epopee a Ligii Campionilor, finalizarea minunată a lui Mason Mount (min. 15) și lovitura de cap puternică a lui Antonio Rudiger (min. 51) au șters avantajul Realului de 3-1 din prima manșă și au adus egalitatea în sfertul de finală din capitala Spaniei.

Echipa lui Thomas Tuchel a fost remarcabilă pe tot parcursul meciului, iar finalizarea inteligentă din unghi a lui Timo Werner (min. 75) i-a adus în avantaj pentru prima dată la scorul general și la un loc în semifinale.

Dar Rodrygo, abia intrat în teren, la prima atingere a mingii, a trimis meciul în prelungiri cu o finalizare din voleu (min. 80), înainte ca Benzema, eroul hat-trick-ului din prima manșă de pe Stamford Bridge în urmă cu șase zile, să înscrie cu capul golul decisiv în minutul 96 și să trimită Realul în finală cu 5-4 la general.

Chelsea a avut un gol anulat pentru henț (Alonso, min. 62), în urma intervenției VAR, iar Real Madrid a acuzat o greșeală de arbitru la golul al doilea al oaspeților.

În cele din urmă, Chelsea, care a jucat superb, a plătit pentru prestația slabă din meciul tur, echipa lui Tuchel fiind la un pas de a produce una dintre cele mai mari reveniri din competiție.

În semifinale, Real Madrid va juca împotriva învingătoarei din duelul Atletico Madrid - Manchester City. În tur, la Manchester, gazele s-au impus cu 1-0.

Echipele de start din Real Madrid - Chelsea

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Alaba, Nachi Mendy - Kroos, Casemiro, Modric - Valverde, Benzema, Vinicius Jr.

Rezerve: Lunin - Toni Fuidias, Asensio, Marcelo, Jovic, Lucas V., Bale, Ceballos, Rodrygo, Mariano, Camavinga, Rafa Marin

Antrenor: Carlo Ancelotti

Chelsea: E. Mendy - R. James, T. Silva, Rudiger, M. Alonso - Kante, Loftus-Cheek, Kovacic - Mount, Havertz, Werner

Rezerve: Kepa, Bettinelli - Azpilicueta, Chalobah, Christensen, Jorginho, Saul, Pulisic, Sarr, Vale, Zyiech

Antrenor: Thomas Tuchel

Stadion: Santiago Bernabeu (Madrid)

Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia)