Meci ireal în Belgia - Genk ar putea pierde la masa verde un meci în care Ianis hagi a fost decisiv

Fanatik
Ianis hagi Genk

Fotbalistul echipei Genk, Ianis Hagi, a înscris două goluri şi pasat decisiv la cealaltă reuşită a formaţiei sale, sâmbătă seară, la meciul din deplasare cu St. Truiden, scor 3-3, din etapa a noua a campionatului Belgiei, potrivit news.ro

Hagi a înscris în minutele 48 şi 60, ambele goluri din penalti. În plus, fotbalistul român a pasat decisiv la golul lui Bongonda, din minutul 14.

Pentru St. Truiden au marcat Boli ’67, ’87 şi Garcia ’80.

Ianis Hagi a jucat până în minutul 69.

În minutul 62, jocul a fost suspendat pentru aproximativ un sfert de oră, din cauza fanilor gazdelor, care au aruncat cu mai multe obiecte către poarta echipei oaspete.

Scenele din final sunt inexplicabile. De data asta, fanii lui Genk au reacționat dur în sectorul ocupat, iar arbitrul, după consultări cu oficialii Ligii Belgiene, a fluierat finalul partidei. Era minutul 90, iar minutele de prelungire nu fuseseră arătate. Meciul nu s-a finalizat, ci a fost suspendat definitiv!

După fluierul arbitrului, jucătorii gazdelor au declanșat sărbătoarea pe teren. O discuție scurtă purtată pe margine cu oficialii i-ar fi anunțat că meciul va fi câștigat de St. Truiden la „masa verde”.