Meci oprit în campionatul Franței după doar cinci minute de joc

Pro Sport
arbitru

Meciul dintre echipele Olympique Lyon şi Olympique Marseille, contând pentru etapa a 14-a a campionatului de fotbal al Franţei, programat duminică seara la Lyon, a fost oprit în minutul 5 şi nu a mai fost reluat, după ce unul dintre jucătorii oaspeţilor, Dmitri Payet, a fost lovit în cap cu o sticlă cu apă aruncată din tribune de unul dintre suporterii formaţiei gazdă.

După aproape două ore de la întreruperea jocului, arbitrul a decis să pună capăt definitiv partidei, "considerând că securitatea jucătorilor nu este asigurată", a anunţat speaker-ul stadionului.

În minutul 5 al meciului de la Lyon, Dimitri Payet a fost lovit în partea stângă a feţei de o sticlă de plastic plină cu apă, în timp ce se pregătea să execute un corner. Jucătorii celor două echipe s-au reîntors la vestiare şi, după două ore de aşteptare şi tergiversări, întâlnirea nu a mai continuat.

La finele lunii august, meciul dintre OGC Nice şi Olympique Marseille a fost oprit după ce o sticlă cu apă aruncată din tribune l-a lovit pe acelaşi Dimitri Payet. Clubului OGC Nice i-au fost retrase atunci două puncte (unul cu suspendare), iar meciul s-a rejucat pe 27 octombrie, la Troyes (scor 1-1).

"După aceste noi evenimente extrem de grave, Comisia de Disciplină se va reuni de urgenţă" în cursul zilei de luni, a anunţat Liga profesionistă franceză de fotbal (LFP), informează Agerpres.

Celelalte meciuri ale etapei a 14-a din Ligue 1 s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Vineri

AS Monaco - Lille OSC 2-2

Au marcat: Krepin Diatta (41), Ben Yedder (83), respectiv Jonathan David (5, 9).

Sâmbătă

Paris Saint-Germain - FC Nantes 3-1

Au marcat: Mbappe (2), Appiah (81 - autogol), Messi (87), respectiv Kolo Muani (76).

Rennes - Montpellier 2-0

Au marcat: Terrier (8), Majer (28).

Duminică

Brest - Lens 4-0

Au marcat: Mounie (3), Chardonnet (13), Faivre (33), Le Douaron (69).

Angers - Lorient 1-0

A marcat: Mangani (68 - penalty).

Troyes - AS Saint-Etienne 0-1

A marcat: Trauco (60).

FC Metz - Girondins Bordeaux 3-3

Au marcat: De Preville (45), Nguette (52, 70), respectiv Elis (17), Oudin (39, 64).

RC Strasbourg - Stade Reims 1-1

Au marcat: Bellegarde (90+7), respectiv Ekitike (22).

Clermont Foot - OGC Nice 1-2

Au marcat: Ogier (17), respectiv Gouiri (76, 82).