Meci senzaţional la Botoşani: Moldovenii au revenit de la 0-2 şi au câştigat spectaculos / VIDEO

gsp.ro
Botosani Chiajna

FC Botoșani a învins pe teren propriu ASA Târgu Mureș, scor 4-2, după o revenire fantastică a moldovenilor de la scorul de 0-2.

Târgmureșenii au deschis scorul în minutul 19 prin Zicu, după ce a reușit să se înalțe peste toată apărarea și a trimis cu capul în poartă. Cu cinci minute înainte de pauză, Gabi Matei a marcat și el și se părea că se profilează o surpriză. În prelungirile primei reprize, Bordeianu a primit o minge la 25 de metri și l-a surprins pe Viciu cu un șut puternic, stabilind scorul pauzei, 1-2. Moldovenii au egalat în minutul 66 după o execuție frumoasă a lui Golofca.

În minutul 73, Herghelegiu i-a centrat foarte bine lui Matulevicius și lituanianul a marcat cu capul. Scorul final a fost stabilit tot de vârful lui FC Botoșani cu două minute înainte de final, 4-2. După 6 etape, FC Botoșani a urcat pe locul 4, cu 10 puncte, în timp ce ASA rămâne fără vreun punct câștigat în acest sezon, având și un handicap de 6 puncte cu care a pornit de la începutul campionatului, anunţă gsp.ro.