DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Meciurile de baraj au decis echipele care vor lua parte la turneul final de 18 al Cupei Davis: Confruntarea finală se va desfășura la Madrid, în luna noiembrie

The Chronicle
Davis cup

Meciurile de baraj au stabilit, în weekend, ultimele 12 naţiuni care vor participa la turneul final de 18 al Cupei Davis şi care se vor lupta, în noiembrie, pentru trofeul ediţiei 2019, la Madrid, în ediţia inaugurală a noului proiect, potrivit mediafax.

Citește și: Atomica a fost lansată! Ce vrea să elimine Guvernul – Sute de mii de români sunt vizați

Alexander Zverev a fost singurul jucător de top 10 care a evoluat în partidele de baraj, disputate după sistemul clasic, acasă / deplasare, iar printre ţările cu nume importante în tenisul masculin care vor absenta din lupta pentrul Cupei Davis trofeu se numără Elveţia, Austria şi Cehia.

Australia, Belgia, Canada, Chile, Columbia, Germania, Italia, Japonia, Kazahstan, Olanda, Rusia şi Serbia s-au calificat la turneul final al Cupei Davis, alăturându-li-se deţinătoarei trofeului - Croaţia, finalistei din 2018 - Franţa, semifinalistelor ediţiei 2018 - Spania şi Statele Unite, plus celor două naţiuni invitate, Argentina şi Marea Britanie.

Formatul competiţional prevede şase grupe de câte trei naţiuni, tragerea la sorţi urmând a fi efectuată pe data de 14 februarie.

Alexander Zverev, locul 3 în clasamentul mondial, a adus două puncte Germaniei, câştigând autoritar, în minimum de seturi (pe sistemul 2 din 3) partidele cu Peter Nagy şi Gabor Borsos. Ungaria nu l-a avut în echipă pe cel mai bun jucător al său, Marton Fucsovics (47 ATP).

Rezultatele înregistrate în barajul de accedere în Top 18:

Brazilia - Belgia 1-3

Uzbekistan - Serbia 2-3

Australia - Bosnia Herţegovina 4-0

India - Italia 1-3

Germania - Ungaria 5-0

Elveţia - Rusia 1-3 (Roger Federer şi Stan Wawrinka nu au evoluat, în timp ce pentru Rusia a jucat Karen Khachanov)

Kazahstan - Portugalia 3-1

Cehia - Olanda 1-3 (pentru Cehia au evoluat Vesely şi Rosol)

Columbia - Suedia 4-0

Austria - Chile 2-3 (Dominic Thiem nu a evoluat pentru Austria)

Slovacia - Canada 2-3

China - Japonia 2-3

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.