Nava Ocean Viking al a ONG-ului SOS Mediterana cu sediul la Marsilia, a reperat joi cel puţin zece cadavre în largul coastelor Libiei în apropierea unei bărci gonflabile răsturnate care transmisese semnale că se află în primejdie, informează dpa.
Nu a fost găsit niciun supravieţuitor din cele aproximativ 130 de persoane care se aflau la bordul ambarcaţiunii.
SOS Mediterana a fost avertizată marţi de Alarm Phone, o structură de voluntari care alertează despre cazurile de migranţi aflaţi în dificultate, despre prezenţa a trei bărci în apele internaţionale din largul Libiei. În momentul alertei, echipajul de salvare se afla la mai multe ore distanţă.
Cel puţin 41 de persoane au murit după ce o barcă cu migranţi s-a scufundat în largul coastei tunisiene în urmă cu o săptămână.
În total, aproape 360 de persoane au pierit în apele din secţiunea centrală a Mării Mediteranei în acest an, potrivit datelor ONU.
Mulţi refugiaţi încearcă să ajungă în Italia la bordul unor ambarcaţiuni de mici dimensiuni.
Operaţiunile private de salvare desfăşurate de ONG-uri precum SOS Mediterana sunt controversate politic.
Nouă tragedie în Marea Mediterană. Peste 130 de migranți din Nordul Africii au naufragiat în largul coastelor libiene
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

1.314
Mobilizare globală! Aproximativ 40 de țări cer „redeschiderea imediată şi necondiţionată” a Strâmtorii Ormuz și amenință Iranul cu sancțiuni
1.314

965
Adio evenimente cu baloane? Ce dezvăluie o analiză surprinzătoare
965

61
JD Vance va călători în Ungaria pentru a-l susţine pe Viktor Orban înainte de alegeri
61

1.833
'Nu vom accepta apeluri, nici pretenții, nici șantajul': Ungaria sfidează cererea Comisiei Europene în plină criză a carburanților
1.833

68
Rusia, atacuri masive asupra Ucrainei: Cel puţin doi oameni au murit şi zeci au fost răniţi
68

2.522
Războiul din Iran îl zdrobește pe Trump: președintele SUA se prăbușește în sondaje, în timp ce foștii săi aliați îl „toacă” mărunt
2.522

3.178
Problemă capitală! Primul incident după lansarea Artemis 2: Ce se întâmplă pe capsula Orion
3.178

1.908
Se înregistrează o premieră care schimbă dinamica războiului din Ucraina: Rusia nu a înregistrat niciun câștig teriorial în luna martie
1.908

61
Sute de cubanezi protestează pe biciclete în fața ambasadei SUA din Havana: Se cere ridicarea embargoului american
61

2.464
VIDEO Cea mai mare vulnerabilitate a Rusiei: Nu poate face nimic în privința ei. Ucraina știe, profită și atacă
2.464

40
UE trebuie să îşi extindă misiunea navală Aspides pentru a proteja rute maritime cheie, spune Kaja Kallas
40

2.162
Războiul din Ucraina rescrie harta crimei organizate la nivel global, arată un nou raport
2.162

95
Consilierul preşedintelui rus, Iuri Uşakov: Strâmtoarea Ormuz este deschisă pentru Rusia
95
















Comentează