Candidatul independent la preşedinţie Teodor Meleşcanu a declarat sâmbătă într-o emisiune televizată că nu a fost niciodată ofiţer acoperit.
Întrebat de moderatori dacă el este candidatul care a fost ofiţer acoperit, Teodor Meleşcanu a răspuns că, fiind de trei ori senator, candidatura sa a fost verificată de fiecare dată de diferite instituţii.
"Este aberant, dacă eşti şef nu eşti acoperit. Nu am fost nici ofiţer activ, nici acoperit, nici descoperit, nici înainte, nici acuma, nici în viitor. Cred că v-am răspuns suficient, e clar. De altfel, am trei mandate de senator, de fiecare dată când mi-am depus candidatura a fost verificată şi de CNSAS, şi de toţi ceilalţi. Dacă era ceva aţi fi aflat demult", a spus Meleşcanu, la TVR.
Teodor Meleşcanu a precizat că deşi calitatea sa de fost director al SIE îi conferă anumite atuuri, acestea nu pot fi valorificate în campania sa electorală.
"Evident, este unul din marile mele atuuri, numai că nu am ce să valorific în campanie electorală. Informaţiile Serviciului de Informaţii Externe sunt strict informaţii de politică externă", a afirmat Meleşcanu.
Rugat să contribuie la clarificarea chestiunii legate de faptul că este benefic sau nu ca un viitor şef de stat să fi avut legături cu un serviciu secret, fostul director al SIE a răspuns că depinde de modul în care este folosită această calitate.
"Dacă este folosită în campanie electorală împotriva unor competitori sau a altora, sau în politică, sau pentru crearea de false majorităţi prin soluţii imorale, cum se spune, acesta este un lucru rău. Dacă le foloseşte în interesul ţării este un lucru foarte bun după părerea mea", a spus Meleşcanu.
El a menţionat că din poziţia pe care a ocupat-o până de curând nu avea cum să aibă informaţii despre dosarele care au fost făcute publice în ultima vreme şi care se leagă de numele unor persoane lansate în cursa prezidenţială.
"Nu aveam de unde să am cunoştinţă despre dosarele care s-au deschis, dosarele sunt la Parchet, sunt în curs de elaborare, de cercetare, nu aveam de unde să am informaţii", a spus Meleşcanu.
Întrebat dacă i se pare o pură coincidenţă faptul că există, în prezent, în campanie electorală, multe procese televizate, candidatul independent la alegerile prezidenţiale a susţinut că este posibil ca acum să fi ajuns la maturitate dosarele.
"S-ar putea foarte bine ca perioada campaniei electorale să fie foarte stimulativă pentru aceste dosare. S-ar putea la fel să fie un efort deosebit din partea justiţiei, pe care nu-l putem nega sau să considerăm că nu-l putem băga în seamă, faţă de ridicarea MCV - Mecanismul de Cooperare şi Verificare - privind România, care aşa, cum spuneaţi, are numeroase efecte, inclusiv admiterea în Schengen. Oricare din aceste lucruri poate să fie o explicaţie", a afirmat Teodor Meleşcanu. AGERPRES
Meleşcanu: Nu am fost nici ofiţer activ, nici acoperit, nici înainte, nici acum
Explorează subiectul
Articole Similare

1.140
România, țara chiulului parlamentar! Cine sunt aleșii care nu vin la muncă - Victor Ponta conduce topul rușinii
1.140

1.347
MAI intră într-un proces amplu de reformă - Predoiu promite eficientizare fără concedieri. Ce schimbări majore se pregătesc
1.347

28
Ministrul Apărării, întâlnire cu președintele Consiliului Parlamentar al NATO: teme cheie pentru securitatea regională
28

28
Siegfried Mureșan, mesaj clar după alegerile de peste Prut: 'Victoria va accelera drumul Republicii Moldova către Uniunea Europeană'
28

995
VIDEO Ilie Bolojan, despre 'spitalul groazei' în care au murit 7 bebeluși: Trebuie să punem presiune pe tot sistemul. Am alocat cei mai mulți bani la sănătate
995

1.305
VIDEO Ilie Bolojan promite scăderea facturilor la energie din 2026: 'Facturile ar trebui să scadă, pentru că vor intra în funcțiune noi modalități de stocare a energiei'
1.305

1.622
VIDEO Ilie Bolojan arată pisica celor de la PSD, în scandalul alegerilor de la Primăria Capitalei: Guvernul ar putea să forțeze
1.622

401
Nicușor Dan, reacție dură după tragedia de la Iași: 'Avem nevoie urgentă de spitale noi și protocoale stricte'
401

1.555
'Cu cât se va face mai repede, cu atât va fi mai bine' - Ilie Bolojan susține reforma urgentă în administrație în ciuda disputelor cu PSD
1.555

2.331
VIDEO Ilie Bolojan, după semnalul dat de Nicușor Dan: Dezacord între președinte și premier
2.331

1.118
VIDEO Ilie Bolojan avertizează: România cheltuiește mai mult decât încasează: 'Nu mai trebuie să creștem taxe, ci să le încasăm corect'
1.118

2.518
VIDEO Ilie Bolojan le transmite un mesaj tranșant primarilor, după rectificarea bugetară: Nu mai facem alte plăți!
2.518

1.343
VIDEO Sunt bani de pensii și salarii? Ilie Bolojan, primul anunț după rectificarea bugetară
1.343
Comentează