Mercenari moldoveni în celebra „Wagner” - au participat în conflicte armate din Ucraina și alte state

Autor: Bogdan Antonescu

Publicat: 29-10-2025 15:07

Actualizat: 29-10-2025 15:09

Article thumbnail

Sursă foto: nationalinterest.org

Mai mulți cetățeni din Republica Moldova sunt suspectați că s-au înrolat, contra cost, în grupări paramilitare ilegale, inclusiv în celebra formațiune „Wagner”, participând la conflicte armate din Ucraina și alte state.

Ofițerii INI, alături de procurorii PCCOCS și trupele BPDS „Fulger”, au efectuat percheziții în mai multe locații din țară, în cadrul unei operațiuni desfășurate în cooperare cu autoritățile ucrainene și Europol.

Operațiunea s-a desfășurat în cooperare cu autoritățile din Ucraina și cu agenția Europol. Urmare a investigațiilor, oamenii legii au obținut probe care indică faptul că suspecții s-ar fi înrolat intenționat, din interes material, în formațiuni paramilitare ilegale, de tipul „Wagner” și altele similare – atât în Ucraina, cât și în alte state.

Așadar, pentru banii promiși, aceștia ar fi participat în calitate de combatanți la diverse conflicte armate, inclusiv la războiul din Ucraina. În cadrul perchezițiilor au fost depistate și ridicate telefoane mobile, echipamente militare, muniții deținute ilegal, precum și alte obiecte relevante pentru cauza penală. Suspecții sunt cercetați în stare de libertate, iar investigațiile penale continuă.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri