Messi l-a egalat pe Ronaldo la recordul de "triple" - Cum s-a întâmplat acest lucru

Messi Argentina

Atacantul argentinian al FC Barcelona, Lionel Messi, a reuşit, sâmbătă, un hat-trick în meciul cu Celta Vigo şi a egalat numărul record de "triple" din LaLiga, 34, deţinut de Cristiano Ronaldo, potrivit NEWS.ro.

FC Barcelona a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (2-1), formaţia Celta Vigo, în etapa a XIII-a din LaLIga.

Messi a marcat de trei ori, primul gol, în minutul 23, din penalti, şi celelalte două, în minutele 45+1 şi 48, din lovituri libere. Busquets a marcat şi el, în minutul 85, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Olaza, în minutul 42.

Golgheter în campionat în acest moment, cu opt reuşite, Messi a ajuns la 52 de "triple" în carieră, distribuite astfel: 34 în campionatul spaniol, opt în Liga Campionilor, şase la naţionala Argentinei, trei în Cupa Spaniei şi una în Supercupa Spaniei.

Ronaldo are 54 de "triple" în carieră, pentru Manchester United, Real Madrid, Juventus Torino şi naţionala Portugaliei.