Mexicul a aprobat miercuri un amendament constituţional vizând crearea unei Gărzi naţionale, o propunere controversată a preşedintelui Andres Manuel Lopez Obrador vizând combaterea violenţelor legate de traficul cu droguri, fenomen care afectează ţara, relatează AFP preluată de Agerpres.
Reforma, care a fost deja adoptată aproape în unanimitate în ambele camere ale Congresului, a fost ratificată de mai mult de jumătate din legislaturile celor 32 de state mexicane, fiind ultimul obstacol constituţional pentru punerea în aplicare a acestei măsuri.
"Un număr de 17 state au aprobat crearea Gărzii naţionale", a salutat pe Twitter preşedintele Senatului, Marti Batres, din partea partidului Morena, la putere.
De îndată ce parlamentele din celelalte statele rămase se vor exprima în legătură cu această reformă - ceea ce este o formalitate - Congresul federal o va publica în Monitorul Oficial şi va intra în vigoare.
Cu toate acestea, propunerea lui Lopez Obrador a fost criticată puternic de grupurile pentru apărarea drepturilor omului care se tem de o militarizare permanentă a ţării.
Experţi au reamintit, de asemenea, că ţara a suferit o explozie de violenţe şi încălcări ale drepturilor omului după desfăşurarea armatei în 2006 în lupta împotriva cartelurilor puternice ale drogurilor.
Versiunea finală a textului a fost modificată pentru a limita rolul armatei în Garda naţională, plasând-o sub autoritatea Ministerului Securităţii şi nu sub cea a Ministerului Apărării.
Lopez Obrador a promis în timpul campaniei prezidenţiale că va trimite soldaţii în cazărmi, înainte de a reveni asupra deciziei odată cu sosirea la putere, având în vedere că forţele de poliţie mexicane nu au reuşit să lupte singure împotriva crimei organizate.
Experţii consideră că strategia militară a dus la fragmentarea grupurilor criminale în celule infracţionale mai mici şi adesea foarte violente.
De la lansarea acestui război împotriva traficului cu narcotice de către guvernul lui Felipe Calderon (2006-2012), aproape 250.000 de decese au fost înregistrate în ţară, iar anul trecut s-a înregistrat cifra record de 33.334 de omucideri.
În 2014, fostul preşedinte Enrique Pena Nieto a creat o forţă de jandarmerie după modelul celor existente în Franţa, Columbia şi Chile, fără a obţine totuşi rezultate convingătoare pe teren.
Mexicul va creea o Gardă Națională pentru a combate traficul de droguri
Explorează subiectul
Articole Similare

864
Trump dezvăluie motivul pentru care a mutat submarine nucleare lângă Rusia: 'Există două cuvinte care se termină cu N și nu poți folosi niciunul dintre ele'
864

23
Trupele israeliene au ucis un palestinian lângă Betleem
23

1.630
Șoc în diplomația franceză: Ambasadorul Africii de Sud, găsit mort în fața unui hotel de lux din Paris
1.630

2.062
Regele Charles al III-lea nu uită relația sa specială cu România: În inima Londrei a onorat amintirea Reginei Maria a României
2.062

5.439
Rusia sugerează că ar vrea o graniță mai aproape de România: posibile noi revendicări teritoriale din Ucraina
5.439

80
Masacrul din Gaza continuă - Cel puțin 41 de palestinieni au fost uciși în timp ce așteptau ajutoare
80

1.816
Putin mută războiul din tranșee la TV și în online: Ce arată datele ISW despre cheltuielile pentru apărare
1.816

55
Întâlnirea Trump-Netanyahu - Qatarul a anunţat că a primit garanţii de securitate
55

3.076
Planul prin care Europa izolează Ungaria în favoarea Ucrainei și a R. Moldova
3.076

52
VIDEO Taifunul Bualoi lovește în plin Vietnamul - Inundaţii în regiunea de nord a ţării, perturbând curse aeriene şi feroviare în capitala Hanoi
52

196
O copilă în vârstă de doi ani a fost desemnată zeiță vie în Nepa
196

151
Ucraineanul căutat pentru sabotarea Nord Stream, reținut în Polonia
151

3.638
Planul lui Trump pentru pacea în Gaza - Prima reacție de la Kremlin
3.638
Comentează