Dreapta populistă elveţiană UDC, anti-imigraţie şi anti-Uniunea Europeană, a înregistrat duminică un progres spectaculos în alegerile parlamentare, ieşind întărită din acest scrutin ca cel mai mare partid din Confederaţia Helvetică şi exercitând presiuni asupra Bernei pentru a introduce cote în legătură cu persoanele ce vin din Uniunea Europeană, notează Reuters şi AFP.
UDC (SVP, în germană n.r.) ar obţine aproape o treime din locurile Consiliului Naţional, cel mai mare număr pentru un partid în Elveţia în cel puţin un secol, potrivit previziunilor agenţiei elveţiene de presă ATS şi televiziunii publice RTS.
Uniunea Democrată de Centru ar câştiga 11 aleşi, cu un total de 65 de reprezentanţi în camera inferioară a parlamentului ce numără 200. Ea obţine un scor mai bun faţă de cel din 2007 (62 de aleşi).
În camera care îşi încheie mandatul şi a fost aleasă în 2011, UDC ocupa 54 de locuri.
"Oamenii au votat ghidaţi de frică", a reacţionat la televiziune o candidată socialistă, Rebecca Ruiz, estimând că tema refugiaţilor şi imigraţia, favorită UDC, a fost "din păcate, foarte dominantă în campanie".
Partidul Socialist (PS), al doilea partid din ţară, ar pierde 2 locuri (46 de locuri în camera ce îşi încheie mandatul) şi celălalt partid de dreapta, Partidul liberalilor radicali PLR (FDP), ar obţine 3 aleşi în plus (în prezent 30 de locuri), potrivit RTS.
Printre altele, partidele mai mici de centru şi cele două principale formaţiuni ecologiste ar pierde un total de 11 locuri.
Imigraţia a fost tema centrală pentru alegători pe fondul unui val de solicitanţi de azil din Orientul Mijlociu şi Africa de Nord în Europa.
"Votul a fost clar", a declarat liderul UDC Toni Brunner la televiziunea elveţiană. "Oamenii sunt îngrijoraţi de imigraţia în masă spre Europa".
Succesul UDC, împreună cu câştigurile obţinute de partidul liberal PLR pro-afacerişti, i-a făcut pe comentatorii politici să vorbească despre un "Rechtsrutsch" - mutare la dreapta - în politica elveţiană, mai notează Reuters.AGERPRES
Mișcare spectaculoasă în Elveția. Extrema dreaptă a devenit cel mai puternic partid
Explorează subiectul
Articole Similare

695
Planul lui Trump pentru pacea în Gaza - Prima reacție de la Kremlin
695

1.839
Interpretarea Rusiei la rezultatele alegerilor din Republica Moldova: atacuri în rafală în termeni duri
1.839

90
Operațiune spectaculoasă a ucrainenilor în Caucaz - Un ofțer rus a fost ucis la mare disțanță de linia frontului
90

2.381
Netanyahu intervine dur: NU am acceptat niciun plan de pace în discuțiile cu Trump! Armata israeliană rămâne în Gaza
2.381

164
Cine va controla Ferrari? O bătălie de familie pentru o avere uriașă zguduie Europa
164

1.325
Nicușor Dan salută 'efortul semnificativ' al lui Donald Trump pentru pace în Gaza: 'O oportunitate reală de a încheia războiul'
1.325

2.882
Europa prinsă în capcana gazului - Importurile din Rusia au explodat
2.882

920
De la Zidul Berlinului la Zidul Dronelor: UE vrea un plan militar amplu pentru a bloca atacurile hibride lansate de Rusia / Cum o să fie implementat și care este miza?
920

77
Hamas analizează planul de pace propus de Trump
77

97
Majorarea cererii pe piața grâului - Preţurile de export pentru grâul rusesc au crescut pentru a doua săptămână consecutiv
97

86
În Calcutta, inteligenţa artificială este pusă în slujba sacralităţii, pentru a o celebra pe zeiţa Durga
86

124
Zelenski propune un scut comun NATO-Ucraina care ar putea schimba echilibrul forțelor
124

2.472
Val de percheziții la Chișinău, la două zile după alegeri: ce legătură are ancheta cu banii de campanie
2.472
Comentează